Zo sveta

Švédsko tento rok očakáva desaťtisíce nových migrantov z Afriky

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Švédska migračná komisia predpovedala, že počet žiadateľov o azyl, ktorí do krajiny vstúpia, tento rok vzrastie, a to s nárastom sýrskych a juhoamerických migrantov.

Komisia tvrdí, že sa očakáva, že tento rok do Švédska príde najmenej 23 tisíc žiadateľov o azyl, z 21 958, ktorí požiadali o azyl v roku 2019, pričom manažér pre plánovanie migračnej rady Henrik Holmer označil odhad za „pomerne okrajový nárast“.

Migračné rada poznamenala, že v balkánskej oblasti dochádza k nárastu dopravy migrantov, najmä pretože v posledných mesiacoch do Grécka vstupuje stále viac migrantov, uvádza SVT.

V decembri grécky vládny komisár pre prvotné prijímanie utečencov Manos Logothetis predpovedal, že Grécko by sa tento rok mohlo dočkať až 100 tisíc migrantov, pretože tábory na gréckych ostrovoch ako Lesbos a Samos sú naďalej vysoko nad kapacitou.

Švédska migračná rada poznamenala, že turecká politika v severnej Sýrii, ako je napríklad snaha presunúť milión Sýrčanov späť do Sýrie, by mohli mať vplyv aj na počet nových žiadateľov o azyl.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan nedávno kvôli tejto otázke pohrozil Európskej únii a požadoval peniaze na pomoc pri obnove Sýrčanov alebo „otvorí brány“ potenciálne miliónom migrantom, ktorí by zamierili do Európy.

Kým sa očakáva, že väčšina nových prichádzajúcich do Švédska bude pochádzať z krajín ako Sýria a ďalších regiónov, migračné rada uviedla, že očakáva tiež nárast juhoamerických žiadateľov o azyl z krajín ako Kolumbia, Nikaragua, Salvador, Peru a Venezuela.

Európsky podporný úrad pre azyl vlani odhalil, že v juhoamerickom regióne došlo k nárastu nových žiadateľov o azyl o 4000 percent za posledných desať rokov.

Španielsko bolo pre väčšinu juhoamerických žiadateľov o azyl zďaleka najobľúbenejšie voľbou, prevažne vďaka spoločnému jazyku, ale ďalšie štáty, ako je Belgicko, začali uznávať čoraz viac žiadateľov o azyl z Latinskej Ameriky.

Švédsko za posledný rok tiež zaznamenalo nárast zlučovania rodín alebo reťazové migrácie, pričom najväčší počet tvoria Iračania a Sýrčania.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *