Švédi nikdy nezaviedli lockdown a teraz rušia aj väčšinu opatrení - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Švédi nikdy nezaviedli lockdown a teraz rušia aj väčšinu opatrení

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Švédsko sa chystá koncom septembra zrušiť väčšinu protipandemických opatrení. Podľa švédskej vlády je šírenie nákazy Covid 19 pod kontrolou a spokojní sú aj s mierou zaočkovanosti, ktorá je 57,5% (úplne zaočkovaní).

„Naším cieľom bolo vždy uvoľniť reštrikcie hneď, ako to bude možné,“ uviedla švédska ministerka zdravotníctva Lena Hallengrenová.

Naďalej sa však bude vyžadovať dodržiavanie hygienických opatrení vrátane bezpečného odstupu. Ako uvádza agentúra Reuters, švédska vláda v súvislosti s pandémiou covidu nikdy nezaviedla lockdown a spoliehala sa prevažne len na odporúčania pre verejnosť. Napriek tomu krajina zaznamenala nižší počet úmrtí ako väčšina európskych štátov, avšak vyšší než iné škandinávske krajiny.

Švédska vláda však zaviedla obmedzenia účasti na verejných zhromaždeniach vrátane koncertov a športových podujatí či pre miesta ako bary a reštaurácie. Platnosť týchto opatrení vrátane odporúčania pracovať z domu sa skončí 29. septembra.