Zo sveta

Švédi nezatvárali podniky a nenútili rúška. Dnes najlepšie porážajú Covid-19

Kým zvyšok Európy a sveta zostáva pod zovretím prísnych pravidiel a hrozbou nových opatrení, Švédsko, ktoré umožnilo svojim občanom zostať na slobode po celú dobu pandémie, do značnej miery vyhlásilo víťazstvo nad koronavírusom.

Švédsko teraz patrí medzi krajiny s najnižším počtom nakazených na planéte a je ťažké neobdivovať, ako zvládlo uplynulý rok, a to bez prísnych pravidiel karantén alebo povinných rúšok na tvári. Vo Švédsku zostali po celý čas otvorené všetky podniky, školy a verejné miesta.

„Švédsko sa zmenilo z krajiny s najväčším počtom nakazených v Európe na najbezpečnejšie,“ povedal švédsky predný epidemiológ Dr. Anders Tegnell pre talianske noviny Corriere della Sera.

„Teraz vidíme, že táto udržateľná politika môže dosahovať výsledky pomalšie, ale výsledky nakoniec prinesie,“ objasnil Tegnell.

„A potom tiež dúfame, že tento výsledok bude stabilnejší,“ dodal.

Tegnell už skôr varoval, že povzbudzovanie ľudí k noseniu rúšok je „veľmi nebezpečné“, pretože poskytuje falošný pocit bezpečia, ale účinne nezabráni v šírení vírusu.

„Zistenia, ktoré boli získaná ohľadom nosenia rúšok, sú neuveriteľne slabé, aj keď ich nosí toľko ľudí po celom svete,“ naliehal Tengell.

Minulý týždeň potvrdilo Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb pokles miery počtu nakazených vo Švédsku, a to len 12 prípadov na milión, v porovnaní s 18 v susednom Dánsku a 14 v neďalekom Nórsku.

Na vrchole vypuknutia pandémie vo Švédsku krajina zaznamenala 108 nových infekcií na milión ľudí, keď nasledovala stratégiu „kolektívnej imunity“.

Čísla tiež ukazujú, že z 2 500 náhodne vybraných a testovaných ľudí vo Švédsku nebol žiadny pozitívny, v porovnaní s 0,9% pozitívnymi v apríli a 0,3% v máji.

„Interpretujeme to v tom zmysle, že v súčasnej dobe nie je rozšírená infekcia medzi ľuďmi, ktorí nemajú príznaky,“ uviedla Karin Tegmarková, zástupkyňa Švédskej agentúry pre verejné zdravie.

V porovnaní so zvyškom Európy je švédska úmrtnosť niekde uprostred. Úradníci sú však presvedčení, že dlhodobo sa to drasticky zlepší.

Potrebujeme vašu podporu, aby sme mohli pokračovať!

Liberálna politika neustále útočí a snaží sa bojovať proti našim správam! Na sociálnych sieťach nám je obmedzovaní dosah našich článkov a totalitné praktiky nám znižujú príjmy z reklám. Je to účelové a vieme o tom. Pomôžte nám ľubovoľnou sumou udržať náš magazín, aby sme Vám mohli neustále prinášať správy, ktoré sa liberálnym médiám a politikom nepáčia. Ďakujeme Vám! Kliknite sem a môžete nám pomôcť v boji proti liberálnej politike!