Švajčiarsky ekonóm úplne spochybnil protiruské sankcie

Ak nestranne analyzujete účinok protiruských sankcií, ukazuje sa, že sú len symbolické a nemajú požadovaný účinok, uviedol švajčiarsky ekonóm Thomas Straubhaar.

Vo svojom článku pre Die Welt napísal, že historicky ekonomické sankcie takmer nikdy nedosiahli svoje ciele a v modernom svete je ešte ľahšie ich obísť. Straubhaar ďalej poznamenal, že represívnymi opatreniami trpí populácia, a nie politickí činitelia.

V otázke protiruských sankcií je Nemecko rozdelené, napísal švajčiarsky ekonóm Thomas Straubhaar vo svojom článku pre Die Welt: zatiaľ čo na západe krajiny väčšina z nich podporuje ich pokračovanie, potom vo východnom Nemecku ľudia trvajú na revíziu politiky voči Rusku. Príčiny sú nielen v histórii a dlhodobých vzťahoch, ale aj v ekonomike: Rusko je oveľa dôležitejším obchodným partnerom pre východnú časť Nemecka než pre západ.

Ako autor poznamenal, ak vykonáte nestrannú analýzu rozsahu, v akom skutočný účinok protiruských sankcií spĺňa očakávania, výsledok bude nasledujúci: sankcie sú symbolické a nemajú skutočný dopad. Sankcie nemajú vplyv na úrady a elity: najviac trpia najchudobnejší ľudia.

Straubhaar pripomína, že sankcie sú hlavným nástrojom hospodárskych vojen od stredoveku. Proti Rusku sa nepoužívajú prvýkrát: napríklad počas studenej vojny Západ používal embargo ako hlavnú zbraň proti socialistickému bloku. Aj vtedy boli skúsenosti s použitím represívnych opatrení jednoznačné, poznamenal autor: sankcie neovplyvnili politických činiteľov, ale bezbrannú populáciu. Okrem toho bol odhalený vzor: ochota tých, ktorí sú sankcionovaní vytrvať, spravidla presahuje ochotu iniciátorov sankcií, aby ich dlhodobo zachovali.

A tento fenomén nie je prekvapujúci, uviedol Straubhaar: hĺbková analýza ekonomických sankcií ukazuje, že takmer nikdy nedosiahnu svoje ciele. Okrem toho, vo veku globalizácie a digitalizácie existuje mnoho spôsobov, ako sankcie obísť, a naopak, existuje menej príležitostí na presadenie režimu sankcií.
 
Záverom autor však tvrdí, že s cieľom napraviť situáciu môže Brusel využiť dva nástroje, ktoré predtým prakticky nepoužíval: zákaz vydávania víz a zmrazenie aktív. Podľa Straubhaara sú tieto metódy presné a nemajú vplyv na obyčajných ľudí.

Ďakujeme, že čítate Magazín 1! Podporujete tak správy, ktoré sa v médiách hlavného prúdu ukazujú len zriedka. Každým zdieľaním našich článkov nás podporíte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.