Zo sveta

Švajčiari uznávajú test na protilátky, ako očkovací certifikát. Kúpite si ho aj v lekárni a ste slobodný

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Švajčiari sú pokrokoví a od utorka uznávajú test, ktorý potvrdí dostatok protilátok v tele proti koronavírusu, ako očkovací certifikát.

Pri teste na protilátky osobe odoberú malé množstvo krvi, najčastejšie z prsta, píše SRF. Vzorku následne vyhodnotia v laboratóriu.

Tento test dokáže určiť, či človek ochorenie COVID-19 prekonal a má v tele dostatok protilátok. V takomto prípade mu laboratórium môže vydať covidový certifikát.

Takéto testy si vedia Švajčiari zakúpiť v lekárňach či v ordináciách všeobecných lekárov, v laboratóriách i v nemocniciach. Jeden test stojí 60 až 100 švajčiarskych frankov (približne 63,2 až 95 eur) a ľudia si ho musia uhradiť z vlastných zdrojov.

Certifikát vydajú len pre test absolvovaný od 16. novembra. Jeho platnosť je 90 dní, potom je potrebné absolvovať test znova. Tento certifikát je však platný len na území Švajčiarska.

Christian Münz, profesor v odbore vírusovej imunobiológie na univerzite v Zürichu, uviedol, že testy na protilátky majú vysokú mieru presnosti a spoľahlivosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *