Súčasná EÚ musí skončiť, chceme európsku spoluprácu suverénnych a slobodných krajín, hovorí Okamura

O oslabenie úloh EÚ sa usilujú aj Wilders a Le Penová. Holandský politik vo štvrtok vyhlásil, že únia je nedemokratická a že sa usiluje o rozbitie identity národných štátov. Podľa Le Penovej by národné štáty mali mať možnosť samy si vybrať, na akých projektoch sa chcú podieľať.

Predseda SPD Tomio Okamura chce v spolupráci s francúzskou političkou Marine Le Penovou a s holandským poslancom Geertom Wildersom spolupracovať pri obmedzovaní právomocí Európskej únie a posilňovaní úlohy národných štátov. Vo štvrtok sa na tom zhodli v Prahe, kam Le Penová a Wilders prišli podporiť SPD pri začatí kampane pred európskymi voľbami. Okamura uviedol, že by sám uvítal aj odchod Česka z EÚ, rovnako ako sa tiež Wilders usiluje o to, aby úniu opustilo Holandsko.

„Chceme zmeniť európsku spoluprácu na spoluprácu suverénnych a slobodných krajín. Ja by som hlasoval za vystúpenie (z EÚ), pretože súčasná EÚ musí skončiť. Neverím tomu, že je reformovateľná, „povedal Okamura. Dodal, že by bol pre návrat k modelu Európskeho hospodárskeho priestoru. „Presadzujeme, aby bol spoločný trh, voľný pohyb občanov európskych národov, tovaru i peňazí, ale chceme, aby si legislatívu jednotlivé štáty určovali na základe výsledku národných volieb,“ uviedol.

O oslabení úloh EÚ usilujú aj Wilders a Le Penová. Holandský politik vo štvrtok vyhlásil, že únia je nedemokratická a že sa usiluje o rozbitie identity národných štátov. Podľa Le Penovej by národné štáty mali mať možnosť samy si vybrať, na akých projektoch sa chcú podieľať.

Predseda SPD tiež vyhlásil, že nacionalistická frakcia Európa národov a slobody (ENF), do ktorej patrí jeho SPD rovnako ako Wildersova Strana pre slobodu (PVV) a Le Penovej Národné združenie, sa môže po voľbách stať druhým najsilnejším subjektom v Európskom parlamente. Podľa neho je to šanca na zásadnú premenu EÚ.

Podľa posledných prieskumov by síce ENF mala v Európskom parlamente posilniť zhruba o polovicu, medzi najsilnejšie zoskupenia by sa ale nedostala. Prieskumy jej prisudzujú piate miesto sa zhruba tretinou europoslancov proti najsilnejším európskym ľudovcom.

Strany združené v ENF spája odpor k európskej integrácii, volanie po silnej úlohe národných štátov a odmietanie islamu. V mnohých oblastiach sa ale ich postoje rozchádzajú. Napríklad Wildersova PVV sa v minulosti vymedzovala proti ľuďom z východných krajín EÚ. Rakúska FPÖ, ktorá je tiež členom ENF, zase kritizuje takzvané Benešove dekréty, ktoré obhajuje Okamurova SPD.

Le Penová vo štvrtok vyhlásila, že Európe hrozia dve nové totalitné ideológie – islamizmus a globalismus. Islamizmu sa podľa nej v Európe darí vzhľadom k masívnej a chcenej imigrácii, ktorá je organizovaná a financovaná Európskou úniou. Globalizmus má ako hlavný cieľ, aby sa ľudia podriadili nadnárodným hospodárskym záujmom.

„Národné strany sú jediné, ktoré môžu zabrániť ekonomickému aj náboženskému poddanstvu, ktoré ohrozuje našu kultúru,“ povedala. „Islamistická ideológia musí byť odstránená, globalizácia regulovaná,“ ​​doplnila. Proti islamu v európskych krajinách sa silne vymedzili aj Wilders a Okamura.

zdroj: echo24.cz / Magazin1.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.