Stiahnite armádu z hraníc Ukrajiny a z Krymu! Vyzvali Rusko Merkelová a Macron - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Stiahnite armádu z hraníc Ukrajiny a z Krymu! Vyzvali Rusko Merkelová a Macron

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Francúzsky prezident Emanuel Macron a nemecká kancelárka Angela Merkelová v piatok po spoločnom rokovaní s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenskyjm vyzvali Rusko, aby stiahlo vojská z ukrajinských hraníc a z Krymu.

“Vyzývame k stiahnutiu týchto síl v snahe o deeskaláciu” píše sa vo vyhlásení Berlína citovanom agentúrou Reuters.

Na zmiernenie napätia v ukrajinsko-ruských vzťahoch by podľa Zelenského mohlo prispieť aj rokovaniami medzi prezidentmi USA a Ruska Joeom Bidenom a Vladimirom Putinom. Na týchto rokovaniach by podľa ukrajinskej hlavy štátu mal byť ale prítomný aj zástupca jeho krajiny, napísala agentúra Reuters.

Zelenskyj je pripravený tiež na štvoruholník rokovania, ktorých by sa popri Ukrajiny zúčastnila tiež Francúzsko, Nemecko a Rusko. “Chcel by som, aby sme sa rokovania zúčastnili všetci štyria. Diskutovať by sa malo o bezpečnostnej situácii na východe Ukrajiny a o ukončení okupácie našich území,” uviedol ukrajinský prezident po rokovaní s Macronom v Paríži, ku ktorým sa pripojila na diaľku i Merkelová.