Štefunko a Beblávy sa ospravedlnili za prihrievanie sa politickej polievočky pri Čaputovej víťazstve - MAGAZÍN 1
Slovensko

Štefunko a Beblávy sa ospravedlnili za prihrievanie sa politickej polievočky pri Čaputovej víťazstve

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Zuzana Čaputová sa krátko pred voľbami vzdala postu podpredsedníčky liberálneho Progresívneho Slovenska (PS), aby pôsobila nestranne aspoň na papieri. Po sobotnom triumfe v druhom kole volieb a potvrdení, že o niekoľko mesiacov reálne zasadne na najvyšší ústavný post, by sa zdalo, že svoju nestrannosť bude ešte výraznejšie aspoň predstierať, no opak sa stal pravdou. Niekoľko minút po tom, ako jej protikandidát Šefčovič zablahoželal k víťazstvu sa na jej pódium v priamom prenose po jej vystúpení náhle postavili opoziční mimoparlamentní predsedovia strán Ivan Štefunko (PS) a Miroslav Beblavý, ktorí hneď zdôraznili, akú dôležitú výhru dosiahli…

Na fakt, že títo politici v eufórii prestrelili, upozornili už moderátori volebnej noci v televízii Markíza. Po slovách Štefunka a Beblavého z centrály Čaputovej zareagovala moderátorka Zlatica Puškárová, ktorá hovorila o “prihrievaní politickej polievočky” a privlastňovaní si úspechu Zuzany Čaputovej, ktorá sa celú kampaň prezentovala ako nezávislá kandidátka.

“My, koalícia Progresívne Slovensko a Spolu chceme povedať, že je to pre nás signál, že Slováci a Slovenky sú oveľa proeurópskejší, než sa zdalo. Zuzana so svojím kľudným a presvedčivým hlasom dokázala, že sa dá víťaziť nad nenávisťou. A my s Mirom chceme túto politiku reprezentovať. Nová spolupráca do európskych volieb je na ceste a dúfame, že to vyhráme”, uviedol Ivan Štefunko. Miroslav Beblavý dodal, že majú ambície víťazstvo naplniť aj v nadchádzajúcich parlamentných voľbách.

Po opadnutí emócií v nedeľu však obaja predsedovia liberálnych strán uviedli, že nechceli využiť úspech novej prezidentky v prospech svojich nedávno vzniknutých strán, ktoré pôjdu spoločne do blížiacich sa volieb do Európskeho parlamentu.

“Ospravedlňujeme sa voličom i Zuzane,” uviedol na Facebooku predseda hnutia Spolu Miroslav Beblavý.

Slovensko podľa neho zažilo jeden z najlepších dní v politike. “Zuzana Čaputová sa po presvedčivom víťazstve právom stane našou novou prezidentkou, líderkou, na ktorú sme hrdí. V sobotu v noci som zažíval nesmiernu radosť. Zo Zuzaninho úspechu, ale aj z volania po zmene politickej kultúry, ktorú symbolizuje,” priznáva opozičný politik. a poslanec, ktorý sa dostal do parlamentu na kandidátka strany Sieť.

“Pre mňa osobne nepatril včerajšok k najvydarenejším. Priamo na mieste pod vplyvom emócií som si to neuvedomil, ale s odstupom vidím, že vystúpenie hneď po Zuzaninom príhovore nebolo dobrým rozhodnutím.”

Dodal, že často si v súvislosti s pomermi v politike spomína na citát Viktora Černomyrdina: “Chceli sme to urobiť lepšie, dopadlo to ako vždy.” “Včera prišiel okamih, keď bol tento výrok aj o mne,” sype si ďalej popol na hlavu Beblavý.

“Ospravedlňujem sa Zuzane aj ľuďom, ktorých sa nám podarilo nevydareným vystúpením nahnevať. Budem sa snažiť, aby to nezatienilo poctivú prácu, ktorú sa snažíme v SPOLU – občianska demokracia pre Slovensko robiť.”

Aj podľa názoru lídra progresívcov Ivana Štefunka Slovensko v sobotu zažilo historickú chvíľu, keď si zvolilo svoju prvú prezidentku. “Radosť bola obrovská. V tej úžasnej atmosfére som išiel pogratulovať Zuzane na pódium. Nechcel som si žiadnym spôsobom prisvojiť jej úspech, iba sa podelil o moju radosť s našimi členmi, podporovateľmi a každým, kto veril, že Zuzana môže byť skvelou prezidentkou,” vyhlásil Štefunko.

“Včerajšia noc je hlavne Zuzanina zásluha. Jej autentickosť, odvaha a nový štýl, akým sa pustila do politiky, jej priniesli úspech. Som nesmierne rád, že Zuzana je moja priateľka a spolupracovníčka, a som ešte šťastnejší, že Slovensko má úžasnú prezidentku, na ktorú môžeme byť všetci hrdí,” dodal v nedeľu v statuse na sociálnej sieti.

zdroj: hlavnespravy.sk


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *