Slovensko

Ste plne zaočkovaný dvomi dávkami? Ak prešiel rok, beriete sa ako nezaočkovaný občan

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

V každej krajine to majú inak. U nás vám po druhej dávke dvojdávkovej vakcíny platí covid pass 12 mesiacov. Ak ste teda dostali druhú dávku vakcíny viac ako pred rokom, už vám covidpass neplatí a beriete sa ako nezaočkovaný.

V Rakúsku je to 360 dní a napríklad v Chorvátsku 9 mesiacov. To znamená, že ak ste sa zaočkovali v januári, v tejto krajine vám už platiť nebude a musíte sa preukázať negatívnym testom. Izrael skrátil platnosť covidového pasu po očkovaní na pol roka.

Viaceré krajiny teraz zvažujú skrátenie platnosť covid pasov práve preto, že podľa výrobcov sa po pol roku začína znižovať účinnosť vakcín a preto treba tretiu dávku.

„Hranicu, ktorá bola stanovená na tých 6 mesiacov, netreba brať ako veľmi fixne stanovenú. Nebude to tak, že úderom šiesteho mesiaca prestávam byť chránený, ale po tých 6.tich mesiacoch treba počítať, že postupne hladina protilátok klesá, aj tá účinnosť klesá,“ vysvetľuje virológ Boris Klempa pre RTVS.

„Kedy sa človek zaočkuje, tak následne covid pass sa mu automaticky predlžuje na 12 mesiacov,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *