Ste bieli, zaplaťte dvakrát toľko, žiadali usporiadatelia festivalu v USA - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Ste bieli, zaplaťte dvakrát toľko, žiadali usporiadatelia festivalu v USA

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Organizátori hudobného festivalu Afrofuture Fest, ktorý sa na začiatku augusta koná v Detroite v Spojených štátoch, žiadali po belošských záujemcoch o lístky dvojnásobnú cenu. Po kritike cenu vstupného nakoniec zjednotili. Uviedli však, že preferujú spravodlivosť nad rovnosťou pre černošských mladých ľudí.

Lístok pre nebielych návštevníkov stál v prvom predpredaji desať dolárov, pre belochov 20 dolárov, v bežnom predaji potom záujemcovia podľa farby pleti platili dvadsať, respektíve štyridsať dolárov.

Organizátori odlišnú cenu zdôvodňovali tým, že rovnosť znamená pristupovať ku každému rovnako, preto rozdielne sumy spravodlivo umožnia zúčastniť sa hudobnej udalosti aj tým najviac zanedbaným komunitám, ktoré sú nebiele.

Kvôli dvojakým cenám predajný portál Eventbrite pohrozil, že ponuku lístkov stiahne. Cenová politika sa nepáčila ani detroitskej raperke Jillian Grahamovej, ktoré vystupuje pod umeleckým menom Tiny Jag.

Tá vyhlásila, že je diskriminačným správaním organizátorov rozhorčená, preto na festivale vystupovať nebude.

Hoci rapperku rad ľudí na internete za jej rozhodnutie ocenilo, stretla sa aj s kritikou, podľa ktorej organizátori dobre mieneným krokom chceli podporiť detroitskú černošskú komunitu.

Radšej spravodlivosť než rovnosť

Podľa CNN tým organizátori naznačili, že zatiaľ čo belosi si môžu dovoliť vstupenky na akúkoľvek akciu v ktoromkoľvek meste, ľudia s čiernou alebo hnedou farbou pleti takúto možnosť nemajú.

“Tento cyklus odopiera ľuďom čiernej a hnedej pleti pôžitok zo zábavy vo svojej vlastnej komunite. Podporujeme spravodlivosť pre černošskú komunitu nad rovnosťou, “uviedli usporiadatelia, ktorí v reakcii na ohlas dvojitých cien oznámili, že im veľa belošských záujemcov o lístky povedalo, že s vyšším vstupným problém nemajú.

Nakoniec však ustúpili a za vstupné teraz od všetkých žiadajú 20 dolárov, belošským záujemcom je navyše doporučované, aby v prospech nebielych poskytli sponzorský dar.

Vo svojom twitterovom príspevku organizátori uviedli, že sa rozhodli zmeniť názor po tom, čo dostali rad vyhrážok od bielych nacionalistov a nechceli, aby černošské deti videli na internete rasistické komentáre.

Zdroj: idnes.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *