Slovensko

Štát predáva obciam ochranné pomôcky až 100-násobne drahšie, sťažujú sa starostovia

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Nitrianske regionálne združenie ZMOS informuje o tom, že štát im predáva až 100-násobne drahšie ochranné pomôcky, ktoré sa majú využívať pri celoplošnom testovaní. Obce v Nitrianskom okrese sa sťažujú, že im štát predáva napríklad jeden pár rukavíc za vyše 12 eur, ktoré sa dajú kúpiť za 0,22 eur, rovnako aj ochranné overaly, ktoré si samosprávy vedia zabezpečiť za necelých 7 eur, od štátu získali za 85 eur. 

Podľa starostov a primátorov nie je štát dobrý hospodár, nakoľko oni v samosprávach poctivo strážia, obstarávajú a vykazujú každý cent, aby neporušili finančnú disciplínu a rozpočtovú zodpovednosť. 

„Pokiaľ jeden pár ochranných rukavíc stojí 0,22 eura, nerozumieme, prečo ho štát predáva obciam od 5,61 eura až po 12,24 eura. Kto z nás by si kúpil takéto rukavice? Každý z primátorov a starostov skladal sľub, kde sa zaviazal ochraňovať záujmy obce. Nemôžeme teda akceptovať takéto šafárenie zo strany zložiek štátnej správy, ktoré máme platiť z našich rozpočtov,“ uvádzajú.

„Poskytli sme všetky dostupné materiálové, personálne i finančné kapacity pri testovaní, a to i napriek rozporuplným informáciám z krízového štábu. Dodnes niektorým obciam neboli refundované všetky náklady z jesenného testovania. My v regiónoch plníme neustále sa meniace nariadenia vlády SR popri svojej bežnej agende. Tu ,dole‘ nie je čas na hádky, tu nemáme čas zvolávať tlačové konferencie… My zatiaľ ušijeme rúška, roznosíme nákupy seniorom a zoženieme dezinfekciu. To je realita ostatných 11 mesiacov,“ konštatujú primátori a starostovia.