Štát asi začne ľuďom platiť, aby sa dali zaočkovať. Heger takú možnosť nevylučuje - MAGAZÍN 1
Slovensko

Štát asi začne ľuďom platiť, aby sa dali zaočkovať. Heger takú možnosť nevylučuje

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Záujem o očkovanie na Slovensku klesá a čo raz viac sa hovorí o výhodách pre tých, ktorí sa nechajú zaočkovať. O aké výhody konkrétne pôjde ešte nie je jasné. Malo by ísť o voľnejšie cestovanie, žiadne rúška či vstup na kultúrne akcie.

Premiér Eduard Heger nie je zástancom finančne motivovať ľudí, aby sa dali zaočkovať, ale v prípade nízkej zaočkovanosti ju však nevylučuje. Uviedol to v rozhovore pre portál Webnoviny.sk. „Aj my sme diskutovali, že cestou môže byť finančná motivácia. Som zástancom toho, aby sme ľuďom v prvom rade vysvetľovali dôležitosť očkovania, s ktorým prichádza sloboda,” uviedol premiér a dodal, že to je podľa neho dostatočná motivácia. „Nie som úplne zástancom toho, poďme teraz ľuďom za to platiť. Nevidím v tom až takú pridanú hodnotu. Ale nevylučujem, že takáto možnosť môže nastať,” doplnil.

Na hodnotenie záujmu ľudí o očkovanie ruskou vakcínou Sputnik je podľa premiéra ešte priskoro. „Nechcem predbiehať okolnosti. Sám som zvedavý, aký bude skutočný záujem. Samozrejme, to oddialenie v čase, má svoj vplyv,” skonštatoval Eduard Heger v rozhovore pre Webnoviny. Dodal, že to či dovezú ďalšie dávky vakcíny, závisí od záujmu o ne. „Je dôležité, aby sme zabezpečili čo najvyššiu kolektívnu imunitu, čo najvyššie percento zaočkovanosti. Táto vakcína do toho portfólia zapadla,” doplnil. Na otázku, kto bude niesť zodpovednosť za prípadné expirované vakcíny, premiér nemal jednoznačnú odpoveď. „Pýtate sa na otázku, na ktorú ešte dnes nemáme odpoveď. Mali by sme ju riešiť, keď to budeme vedieť. Ešte by som nepredbiehal okolnosti,” uzavrel.