Starých pacientov neošetrujeme. Umierajú ako za vojny, povedal o koronavíruse taliansky lekár - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Starých pacientov neošetrujeme. Umierajú ako za vojny, povedal o koronavíruse taliansky lekár

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Talianske médiá zverejnili rozhovor s anestéziológom Christianom Salarolim (48) z Lombardie. Ten sa v nemocnici pápeža Jána XXIII. v Bergame stará o ľudí nakazených koronavírusom a priznáva drsnú realitu. Z dôvodu nedostatočnej kapacity prístrojov sa tamojší lekári musia rozhodovať doslova ako za vojny. Denne stoja pred rozhodnutím, ktorým pacientom dajú prednosť. Hlavnú úlohu hrá vek pacienta.

Lekár, ktorý je zároveň horský záchranár, opisuje tvrdú realitu v talianskych nemocniciach. “Výrok, že sa na koronavírus neumiera, je lživý a vyvoláva vo mne horkosť,” uviedol talianskemu denníku Corriere della Sera.

Rozhodujúci je vek

Nakazených koronavírusom je podľa Salaroliho toľko, že on aj jeho kolegovia sa musia rozhodovať, ktorým pacientom v najkritickejšom stave poskytnú intubáciu čiže zavedenie rúrky do priedušnice. Lekár priznáva, že starším pacientom vo veku 80 až 95 rokov intubáciu nie sú schopní poskytnúť. “Bohužiaľ nemocničné zdroje a resuscitačné lôžka nestačia pre všetkých pacientov v kritickom stave, a preto nemôžeme vykonávať intubáciu u všetkých,” priznal lekár.

Nápor na psychiku lekárov

“Rozhodujeme sa na základe veku a zdravotného stavu. Pokiaľ mu zlyháva niekoľko životne dôležitých orgánov, už sa nedá nič robiť, pravdepodobnosť, že zomrie, je prakticky stopercentná, “opísal ďalej. Ako sám priznal, tieto situácie sú pre neho i ostatných jeho kolegov doslova zdrvujúce. Podľa neho sa ale ľudia stále dostatočne nechránia a situáciu podceňujú.” Opakujem to stále dookola, aby ľudia zostávali doma. Na uliciach vídam príliš veľa ľudí, nemáte predstavu o tom, čo sa práve deje, “uzavrel taliansky anestéziológ.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *