Starostka Chicaga odmietla dávať rozhovory bielym novinárom - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Starostka Chicaga odmietla dávať rozhovory bielym novinárom

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Kontroverzné rozhodnutie chicagskej političky Lori Lightfootovej vyvolalo búrlivé diskusie nielen v Spojených štátoch. Starostka Chicaga vopred oznámila, že k svojmu druhému výročiu vo funkcii neposkytne rozhovory novinárom bielej pleti.

Afroameričanka a členka Demokratickej strany Lori Lightfootová, ktorá zastáva funkciu starostky Chicaga od roku 2019, sa rozhodla bojovať za inklúziu a diverzitu v oblasti médií, a to celkom demonštratívnym spôsobom.

Už 19. mája americká politička oznámila, že počas svojej komunikácie s predstaviteľmi miestnych médií, ktorá bola naplánovaná na druhé výročie jej pôsobenia vo funkcii, nebude poskytovať rozhovory belochom.

Svoj postup Lightfootová odôvodnila tým, že v súčasnej dobe novinársky pool chicagskej radnice tvoria prevažne zamestnanci bielej pleti.

“Ja som kandidovala s tým, aby som ukončila status quo, čo sa predtým nepodarilo mnohým ľuďom. Týka sa to nielen samotnej radnice. Je to hanba, že v roku 2021 je novinársky pool chicagskej radnice v úplnej väčšine biely, a to v meste, kde sa viac ako polovica obyvateľstva identifikuje ako černosi, Američania hispánskeho, latinskoamerického a ázijského pôvodu alebo Indiáni, “napísala politička z Illinois.

Ďalej starostka Chicaga poznamenala, že diverzita a inklúzia musia byť presadzované naprieč spoločnosťou, a to vrátane mediálnej sféry. Podľa jej slov chce Lori Lightfootová svojím rozhodnutím zdôrazniť nutnosť zmien v tejto oblasti.

Treba poznamenať, že zďaleka nie všetci podporili kontroverzný ťah demokratickej političky. Niektorí novinári dokonca odmietli svoju účasť v rozhovore s chicagskou starostkou potom, čo Lightfootová dala jasne najavo, že nezruší svoje podmienky.

“Ja som novinár latinskoamerického pôvodu, pracujúci v Chicago Tribune, a moja žiadosť o rozhovor bola dnes schválená. Avšak som požiadal predstaviteľa radnice, aby boli zrušené stanovené podmienky pre ostatných novinárov, a keď sme dostali zápornú odpoveď, tak sme svoju účasť zdvorilo odmietli. Politici si nemôžu vyberať tých, ktorí budú o nich písať, “napísal na svojom Twitteri americký novinár Gregory Pratt.