Zo sveta

Srbsko nakúpilo špičkový ruský protilietadlový systému napriek hrozbám sankcií USA

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Srbsko dostalo od Ruska sofistikovaný protilietadlový systém, a to napriek možným sankciám USA. Pritom Srbsko formálne usiluje o členstvo v Európskej únii. Srbský prezident Aleksandar Vucic v nedeľu vyhlásil, že systém protivzdušnej obrany Pantsir S1 bol zakúpený na základe odporúčania ruského prezidenta Vladimíra Putina.

„Kúpte Pantsir, svoje najväčšie výhody ukázal v Sýrii,“ citoval Vucic Putina počas jedného zo svojich posledných častých stretnutí. „Tento protivzdušný systém je veľmi účinný proti dronom, ktoré sa stávajú v modernej vojne kľúčové,“ povedal Vucic. Napriek snahe o pripojenie k EÚ Srbsko pod Vucicovým populistickým vedením posilnilo úzke politické a vojenské väzby s Ruskom, ako píše voiceofeurope.com.

Ruské vyzbrojenie Srbska je na Západe pozorované so znepokojením. Pritom Srbsko sa zaviazalo zostať mimo NATO a odmietlo sa pripojiť k západným sankciám proti Rusku za jeho politiku na Ukrajine.

Americkí predstavitelia otvorene hovorili o zavedení sankcií proti Srbsku v prípade, že Moskva predá krajine viac zbraní, ktoré by mohli ohroziť bezpečnosť susedných členských štátov NATO. Vucic povedal, že dúfa, že neexistujú žiadne dôvody k sankciám, pretože otvorene hovoril o nákupe Pantsiru. „Verím, že hrozba sankcií bola zameraná na možný nákup protilietadlových systémov S-400, ktoré však majú oveľa väčší dosah a sú zbraňami útočnými.“

Dodanie dvoch zo šiestich zakúpených ruských raketových systémov prichádza len niekoľko dní potom, čo ruský minister obrany Sergej Shoigu navštívil Belehrad, kde vyhlásil, že vojenská spolupráca medzi týmito dvoma štátmi dosiahla „zásadne“ novej úrovne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *