Srbi zbúrali mešitu deň pred začiatkom Ramadánu. Nemala vraj stavebné povolenie - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Srbi zbúrali mešitu deň pred začiatkom Ramadánu. Nemala vraj stavebné povolenie

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Srbské úrady napriek protestu moslimov dnes zbúrali mešitu na okraji Belehradu. Urobili tak jeden deň pred začiatkom moslimského pôstneho mesiaca ramadánu. Čin zdôvodnili tým, že mešita bola postavená bez povolenia. Informovala o tom agentúra Reuters.

Výstavba dvojposchodovej mešity bez minaretu sa začala vo štvrti Zemun Polje v roku 2014, napriek tomu, že úrady vydali stavebné povolenie. Hlavný srbský moslimský duchovný Muhamed Hamdi Jusufspahić však Reuters povedal, že srbské úrady islamskej komunite žiadne stavebné povolenie nevydali už 50 rokov. Jeho tvrdenie nebolo možné overiť.

V Belehrade, ktorý má 1,6 milióna obyvateľov, žije asi 20 000 praktizujúcich moslimov. Mesto má len jednu mešitu. Tá bola postavená v roku 1557 za nadvlády Osmanskej ríše.

Moslimovia tvoria asi tri percentá srbskej populácie. Väčšina z 230 000 ľudí tohto vyznania žije v oblasti Sandžak na hranici s Bosnou, Kosovom a Čiernou Horou.

Srbsko usiluje o členstvo v EÚ. K tomu však okrem iného musí preukázať, že dbá na ochranu práv náboženských a etnických menšín. Väčšinu obyvateľov Srbska tvoria pravoslávni kresťania.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *