Zo sveta

Spoločná tlačovka je riskantná. Biden radšej vystúpi pred novinármi sám, bez Putina

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Na summite vo Švajčiarsku plánuje americký prezident Joe Bidan vyslať „rozhodujúci signál“ Vladimírovi Putinovi. Po summite sa navyše Joe Biden porozpráva s novinármi sám. Podľa odborníkov sa tak vyhne „veľmi riskantnému okamihu“ a nebude tak nahrávať Vladimírovi Putinovi, uvádza NBC.

„Očakávame, že toto stretnutie bude úprimné a priame. A tlačová konferencia každého prezidenta zvlášť je vhodným formátom pre jasnú diskusiu so slobodnou tlačou o témach, ktoré boli na stretnutí vznesené. To platí ako pre oblasti, v ktorých môžeme súhlasiť, tak pre oblasti, v ktorých máme vážne obavy, „uviedol hovorca Bieleho domu.

Podľa informovaného zdroja NBC je kľúčovým cieľom americkej prezidentskej administratívy v nadchádzajúcich rokovaniach prinútiť Bidena na vyslanie „rozhodujúceho signálu“ Putinovi. Bude sa to výrazne líšiť od „známeho vzťahu“, ktorý presadzoval Donald Trump po svojom prvom stretnutí s Putinom.

Po schôdzke v Helsinkách sa Trump rozhodol usporiadať s Putinom spoločnú tlačovú konferenciu, na ktorej vyhlásil, že jeho slovám o „ruskom nezasahovaní“ vo voľbách v roku 2016 dôveruje viac než názoru americkej spravodajskej komunite. Zosnulý senátor John McCain kritizoval vtedajšieho šéfa Bieleho domu a označil jeho komentáre za „jeden z najhanebnejších prejavov amerického prezidenta“ a obvinil Trumpa, že sa Putinovi nemôže alebo nechce postaviť, pripomína NBC.

„To je chyba, ktorej sa súčasná administratíva snaží vyhnúť,“ hovorí bývalý veľvyslanec USA v Rusku Michael McFaul. „Myslím, že je to správne rozhodnutie. Naozaj si to myslím, „povedal k sólovej tlačovej konferencii amerického prezidenta. Podľa neho by spoločný prejav bol „užitočný“ pre Putina a „riskantný“ pre Bidena.

Medzitým predstavitelia Bieleho domu uviedli, že sa Biden a Putin sa stretnú s malou a potom veľkou skupinou asistentov a poradcov. Zároveň nešpecifikovali, či prezidenti budú rozhovory organizovať tvárou v tvár.

Biden plánuje podľa predstaviteľov americkej vlády s Putinom diskutovať o mnohých kontroverzných otázkach, vrátane „kybernetických útokov súvisiacich s Moskvou“, „zvýšenej ruskej agresii“ proti Ukrajine, porušovaniu ľudských práv a volebných zásahov. Pritom vyjadrili nádej, že bude možné pokryť problémy, na ktorých môžu obe krajiny spolupracovať, vrátane kontroly jadrových zbraní a zmeny klímy.

Biden po niekoľkých dňoch rokovaní s najbližšími spojencami Ameriky odíde budúci týždeň na summit s Putinom. Biely dom dúfa, že ruskému prezidentovi ukáže „jednotný front proti jeho škodlivému správaniu,“ uviedla NBC.