adplus-dvertising

Spoločná tlačovka je riskantná. Biden radšej vystúpi pred novinármi sám, bez Putina

Na summite vo Švajčiarsku plánuje americký prezident Joe Bidan vyslať „rozhodujúci signál“ Vladimírovi Putinovi. Po summite sa navyše Joe Biden porozpráva s novinármi sám. Podľa odborníkov sa tak vyhne „veľmi riskantnému okamihu“ a nebude tak nahrávať Vladimírovi Putinovi, uvádza NBC.

„Očakávame, že toto stretnutie bude úprimné a priame. A tlačová konferencia každého prezidenta zvlášť je vhodným formátom pre jasnú diskusiu so slobodnou tlačou o témach, ktoré boli na stretnutí vznesené. To platí ako pre oblasti, v ktorých môžeme súhlasiť, tak pre oblasti, v ktorých máme vážne obavy, „uviedol hovorca Bieleho domu.

Podľa informovaného zdroja NBC je kľúčovým cieľom americkej prezidentskej administratívy v nadchádzajúcich rokovaniach prinútiť Bidena na vyslanie „rozhodujúceho signálu“ Putinovi. Bude sa to výrazne líšiť od „známeho vzťahu“, ktorý presadzoval Donald Trump po svojom prvom stretnutí s Putinom.

Po schôdzke v Helsinkách sa Trump rozhodol usporiadať s Putinom spoločnú tlačovú konferenciu, na ktorej vyhlásil, že jeho slovám o „ruskom nezasahovaní“ vo voľbách v roku 2016 dôveruje viac než názoru americkej spravodajskej komunite. Zosnulý senátor John McCain kritizoval vtedajšieho šéfa Bieleho domu a označil jeho komentáre za „jeden z najhanebnejších prejavov amerického prezidenta“ a obvinil Trumpa, že sa Putinovi nemôže alebo nechce postaviť, pripomína NBC.

„To je chyba, ktorej sa súčasná administratíva snaží vyhnúť,“ hovorí bývalý veľvyslanec USA v Rusku Michael McFaul. „Myslím, že je to správne rozhodnutie. Naozaj si to myslím, „povedal k sólovej tlačovej konferencii amerického prezidenta. Podľa neho by spoločný prejav bol „užitočný“ pre Putina a „riskantný“ pre Bidena.

Medzitým predstavitelia Bieleho domu uviedli, že sa Biden a Putin sa stretnú s malou a potom veľkou skupinou asistentov a poradcov. Zároveň nešpecifikovali, či prezidenti budú rozhovory organizovať tvárou v tvár.

Biden plánuje podľa predstaviteľov americkej vlády s Putinom diskutovať o mnohých kontroverzných otázkach, vrátane „kybernetických útokov súvisiacich s Moskvou“, „zvýšenej ruskej agresii“ proti Ukrajine, porušovaniu ľudských práv a volebných zásahov. Pritom vyjadrili nádej, že bude možné pokryť problémy, na ktorých môžu obe krajiny spolupracovať, vrátane kontroly jadrových zbraní a zmeny klímy.

Biden po niekoľkých dňoch rokovaní s najbližšími spojencami Ameriky odíde budúci týždeň na summit s Putinom. Biely dom dúfa, že ruskému prezidentovi ukáže „jednotný front proti jeho škodlivému správaniu,“ uviedla NBC.