Slovensko

Slovenský zaočkovaný arcibiskup sa počas návštevy pápeža nakazil covidom

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Slovensko nedávno navštívil Pápež František, ktorý tu mal nabitý program. Aj keď boli akcie sprevádzané prísnymi opatreniami, nepodarilo sa zabrániť šíreniu nákazy koronavírusu. Ako jeden z prvých sa podľa médií chorobou nakazil prešovský arcibiskup Ján Babjak. Informáciu potvrdil hovorca prešovského arcibiskupstva Michal Pavlišinovič.

Uvádza sa, že spomínaný gréckokatolícky arcibiskup Ján Babjak bol pozitívne testovaný na covid-19, pričom sa mal nakaziť práve počas návštevy pápeža Františka. Našťastie je dotyčný očkovaný a má len mierny priebeh. Aktuálne je v domácej karanténe.

Podľa všetkého bol arcibiskup v kontakte s pozitívnym biskupom z Grécka, a to od 4. do 8. septembra na Medzinárodnom eucharistickom kongrese v Budapešti. Následne sa grécky arcibiskup zúčastnil s pápežom Františkom aj návštevy na Slovensku. Potom vyšlo najavo, že je pozitívny.

Na PCR test sa Babjak vydal v sobotu po tom, čo sa u neho v piatok začali prejavovať príznaky prechladnutia. Následne sa stiahol do izolácie. „O ochorení sme uvedomili sekretariát Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a následne boli informovaní všetci biskupi, ktorí mohli byť v kontakte s Jánom Babjak SJ. Bolo im odporučené preventívne podstúpiť testovanie na prítomnosť ochorenia covid-19, „povedal hovorca prešovského arcibiskupstva Michal Pavlišinovič.

Následne dodal, že v prípade klientov, ktorí tvorili skupinu pozvanú KBS, by malo ísť o približne 35 osôb. Nie všetci síce boli v úzkom kontakte s prešovským arcibiskupom, aj tak ale boli vyzvaní, aby sa nechali testovať.