Slovenský vedec: Keď výskum ukáže, že vakcínu treba každý mesiac, tak ju budeme odporúčať každý mesiac

Na Slovensku je už možné ísť na tretiu posilňujúcu dávku aj po troch mesiacoch od poslednej. Do teraz to bolo možné len po pol roku. Zmena prišla po novej mutácii omikron.

Slovenský vedec a lekár Peter Celec tvrdí pre portál tvnoviny.sk, že je iný nie len vírus, ale hlavne vedomosť o imunitnej odpovedi voči nemu. „Bude sa aj naďalej meniť to, čo bude potrebné robiť,“ očakáva.

Podľa slovenského vedca je možné, že tretia dávka vakcíny nebude konečná „Je veľmi pravdepodobné, že bude potrebná aj ďalšia dávka. Pracuje sa intenzívne na inovovaných vakcínach zameraných na nové varianty,“ hovorí Celec.

Vedec tvrdí, že dôležité sú výskumy a tie ukážu, ako často sa budeme musieť očkovať

„Keď výskum ukáže, že vakcína je potrebná každý mesiac, budem ju odporúčať každý mesiac. Keď výskum ukáže, že už nie je potrebná, musíme sa riadiť dôkazmi – výsledkami štúdií,“ konštatuje s tým, že obdobie medzi jednotlivými dávkami nevie odhadnúť. „Nie som jasnovidec, netuším, kedy to bude najvhodnejšie. Zrejme pred začiatkom ďalšej vlny. No či sa to dovtedy podarí, to neviem,“ uvádza odborník pre portál tvnoviny.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.