Slovensko

Slovensko je na tom zle. Podľa matematika preto, lebo nevieme vôbec nič, chýbajú nám dáta

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Matematik Richard Kollár po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou predniesol slová, ktorá nepotešia súčasnú vládu a jej riadenie pandemickej krízy na Slovensku. Kollár to zhrnul veľmi stručne a povedal, že „nevieme“ a z vyzerá to, že nevieme vôbec nič.

Text prevzatý zo stránky komentáre.sme.sk

„Som matematik a budem sa vyjadrovať čisto k číslam a dátam. Budem odpovedať na jednu otázku, ktorú si často kladú nielen novinári, ale aj verejnosť, ako na tom momentálne sme a čo sa deje v rámci pandémie na Slovensku.

Odpoveď je veľmi jednoduchá, jednoslovná.

Nevieme. V skutočnosti nevieme.

Skúsim zhrnúť, čo všetko nevieme.

Chýbajú nám absolútne kľúčové dáta, aby sme vedeli vyhodnotiť aj efekt našich opatrení, aj to, v akom epidemickom stave momentálne sme.

Netušíme, koľko ľudí prichádza do nemocníc ako noví pacienti, netušíme, koľko ich odchádza. Nevieme teda posúdiť, čo vlastne spôsobuje nárast počtu hospitalizácií, ktorý pozorujeme.

Nevieme to ani o pľúcnych ventiláciách, pretože ani tam tie čísla, ktoré existujú, nesedia. Keď zrátate príchody a odchody, nedostanete ten počet, ktorý máme momentálne.

Nepoznáme vek hospitalizovaných, takže nevieme, čo sa deje.

Nevieme, koľko nozokomiálnych infekcií v nemocniciach vzniká.

Nevieme, koľkých pacientov prekladajú v nemocniciach z covidových na necovidové oddelenia.

Nepoznáme štruktúru testov, ktoré robíme.

Nevieme, koľko z nich bolo vykonaných ako zdravotná indikácia v nemocniciach, koľko bola epidemiologická, teda, že boli indikovaní na test epidemiológmi či samoindikovaní.

Nevieme, koľko testov bolo iba skríningových.

Nevieme, koľko testov sa robí v nemocniciach a aké majú výsledky.

Nemáme informácie o trasovaní.

Nevieme presne, koľko ľudí bolo presne vytrasovaných a koľkí boli potom indikovaní ako pozitívni. Nevieme, koľko z tých trasovaných skončilo v nemocniciach.

Nevieme, akú efektivitu má naše trasovanie.

Nevieme, kde je problém.

Nevieme ani o nových variantoch. Máme na to zrejme najlepšie testy v Európe. Ako jediná krajina na britskú mutáciu. Ale stále nevieme, ako sa vyvíjala jej prevalencia v slovenských vzorkách v januári. Preskúmali sme vzorku v jeden deň, ale netušíme, ako to prebiehalo v čase. Napriek tomu, že prísľuby alebo záujem toto urobiť boli, stále tieto dáta nemáme.

Z regionálnych úradov verejného zdravotníctva sme sa nedozvedeli, kde sa nakazujú slovenskí občania.

Nevieme, či je bezpečné ísť do obchodu. Nevieme, či je bezpečné cestovať MHD.

Nevieme, kde sa koľko ľudí infikovalo a takéto čísla nevykazujeme.

Nevieme ani, ako dopadlo otvorenie škôl minulý týždeň, koľké boli zatvorené.

Nevieme, koľko je ľudí, ktorí prechádzali cez hraničné priechody, a nevieme, z ktorých krajín prichádzajú. Koľko z nich je potom pozitívnych a hospitalizovaných.

Pri testoch, ktoré navrhuje ministerstvo školstva, nevieme, ako boli validované, aké majú parametre. Vieme, že sa nakupujú, ale netušíme, ako budú vyzerať.

Keď aplikujeme covid automat, netušíme, ako sú vyhodnocované parametre, ktoré zbierame. Nevieme incidenciu posúdiť, pretože sú sčítané počty PCR testov a AG testov. PCR testy sú vykazované podľa trvalého bydliska a AG testy podľa miesta testovania.

Netušíme, ako to je s hospitalizáciami.

Netušíme, ako spočítať reprodukčné číslo, a preto si ho ani netrúfame uverejniť na tlačových konferenciách.

Netušíme, ako sa tieto tri parametre kombinujú a vyhodnocujú po okresoch.

Nevieme, prečo niektoré okresy majú takú farbu, akú majú.

Nevieme, prečo ministerstvo zdravotníctva prepustilo desať percent zamestnancov v rámci korony ako iné ministerstvá a prečo sa neposilnili analytické zložky.

Sme v dátovom pekle. A nevieme, či nás čaká ďalšia vlna. Či bude silnejšia ako tá, ktorou prechádzame, alebo slabšia.

Nevieme, či nás čaká to isté ako v Chebe, kde už štvrť percenta obyvateľov za posledných päť týždňov zomrelo. Možno to čaká aj Slovensko.

Nevieme, vôbec nevieme, čo sa deje.

Čítajte viac: https://komentare.sme.sk/c/22598605/matematik-kollar-co-sa-deje-na-slovensku.html“