Slovensko je na tom v demokracii horšie ako Južná Afrika či Kolumbia, ukazujú najnovšie dáta - MAGAZÍN 1
Slovensko

Slovensko je na tom v demokracii horšie ako Južná Afrika či Kolumbia, ukazujú najnovšie dáta

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Týždenník The Economist zverejnil rebríček demokracie v krajinách, kde sa Slovensko neumiestnilo na dobrých miestach. Vo svetovom indexe demokracie Economist Intelligence Unit (EIU) sme na 47. mieste.

Za rok 2020 sme získali len 6,97 bodu z desiatich, čo znamená, že sme po prvý raz klesli pod sedem bodov. Za rok 2019 to bolo 7,17 bodu a 42. miesto, pričom najlepšie skóre sme mali v roku 2006 so 7,40 bodu.

V celosvetovom rebríčku sa nad Slovenskom nachádza Kolumbia či Juhoafrická republika, tesne pod ním je Argentína. Zo susedných štátov obsadilo najvyšší stupienok Rakúsko – je šestnáste, Česku patrí 31. pozícia, Poľsko je o tri stupienky nižšie ako SR, Maďarsko sa delí o 55. miesto s Filipínami a Ukrajina je až 79, informuje rtvs.sk

Najlepšie sú na tom za rok 2020 krajiny ako Nórsko, Island a Švédsko. Do top 10 sa zmestili aj Nový Zéland, Kanada, Fínsko, Dánsko, Írsko, Austrália a Holandsko. Na opačnom konci sú KĽDR, Konžská demokratická republika, Stredoafrická republika, Sýria a Čad.

EIU konštatuje, že globálne došlo v dôsledku pandémie k rozsiahlemu obmedzeniu občianskych slobôd a raste cenzúry. Priemerné svetové skóre medziročne pokleslo z 5,44 bodu na 5,37, čo je najhorší výsledok od roku 2006, kedy analytici Economist Group začali vydávať výročný index demokracie.

Analytici skúmali stav demokracie v 165 nezávislých štátoch a dvoch teritóriách. Podľa nich žije v demokracii iba 49,4 % svetovej populácie, z toho len 8,4 % v plnohodnotnej demokracii. Viac než tretina ľudí na planéte žije v autoritárskych režimoch, kam EIU radí aj Čínu. Celkovo bolo vlani vo svete 75 demokratických štátov.