Slováci zaplatia za potraviny najviac z celej V4. V Poľsku zaplatia ľudia až o 26,5% menej za nákup! - MAGAZÍN 1
Slovensko

Slováci zaplatia za potraviny najviac z celej V4. V Poľsku zaplatia ľudia až o 26,5% menej za nákup!

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

V rámci krajín Visegrádskej skupiny (V4) má Slovensko stále najdrahšie potraviny. V Českej republike sú potraviny lacnejšie ako na Slovensku o 10 %, v Maďarsku o 9,1 % a v Poľsku za ten istý nákup potravín ako na Slovensku zaplatia spotrebitelia dokonca až o 26,5 % menej. Informovala o tom v piatok analytička Slovenského farmárskeho, družstva (SFD) Eva Sadovská.

Zároveň dodala, že lacnejšie ako na Slovensku vychádzajú v ostatných krajinách V4 aj alkoholické a nealkoholické nápoje.

Slovensko malo v minulom roku ôsme najnižšie ceny potravín v rámci krajín EÚ, no stále najdrahšie spomedzi krajín V4. SR tak opustila pozíciu siedmej najlacnejšej ekonomiky z predchádzajúcich rokov, nakoľko ju nižšími cenami predbehlo Lotyšsko. Dôvodom posunu smerom dole je podľa SFD pomerne výrazné zdražovanie potravín, ktoré Slovensko vlani počas viacerých mesiacov dostalo na nelichotivé prvé miesto v pomyselnom rebríčku krajín zoradených podľa tempa zdražovania potravín. Aj napriek tomu patrí Slovensko v prípade potravín stále medzi lacnejšie ekonomiky EÚ.

Slovenské ceny potravín sa však postupne približujú k tým európskym. „Napríklad v prvých rokoch po zavedení eura, teda v rokoch 2009 a 2010, boli ceny potravín v EÚ 28 o 26 % drahšie ako u nás. V roku 2012 Európania zaplatili za ten istý nákup potravín v porovnaní so Slovákmi o vyše 15 % viac. No a v roku 2018 tento cenový rozdiel predstavoval už iba spomínaných 8,2 %,“ upozornila analytička SFD Eva Sadovská.

Najdrahšie potraviny v rámci celej Európskej únie majú Dáni. V tejto severskej ekonomike totiž obyvateľov vyjde ten istý nákup potravín o vyše 40 % drahšie ako na Slovensku. Za Dánskom nasledujú Luxembursko a Rakúsko, kde sú potraviny drahšie ako v SR o vyše 37 %. Naopak, najnižšia cenová hladina potravín je v Rumunsku, kde sú potraviny lacnejšie ako na Slovensku o 29,2 %. Celkovo sú ceny potravín v EÚ vyššie ako v SR o 8,2 %, v prípade eurozóny o 15,9 %.

Zdroj: SITA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *