Slováci už strácajú záujem o očkovanie a odborníci vyzývajú na povinné očkovanie týchto skupín - MAGAZÍN 1
Slovensko

Slováci už strácajú záujem o očkovanie a odborníci vyzývajú na povinné očkovanie týchto skupín

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Očkovať Slovákov sa nedarí a k dnešnému dňu máme len 36,5% úplne zaočkovaných ľudí. Slováci vakcínam nedôverujú a neustále narastajú občianske protesty proti očkovaniu či výhodám pre očkovaných. V čakárni na očkovanie je dnes zhruba len 8-tisíc Slovákov, čo je žalostne nízke číslo.

Vláda sa všemožne snaží presvedčiť ľudí, aby do seba nechali pichnúť vakcínu, ktorá je na trhu len veľmi krátko. A práve sa toho Slováci boja a stále sa pýtajú, prečo majú byť oni tí zodpovední, keď samotný výrobca nenesie zodpovednosť za látku.

Zvýšiť zaočkovanosť môže aj povinné očkovanie niektorých skupín obyvateľstva, o čom sa stále viac hovorí. Dnes už napríklad každý vojak, ktorý chce ísť na misie, musí byť zaočkovaný.

Pri pohľade na žalostné dáta zaočkovanosti volajú po povinnej vakcinácii aj lekári. „Keď vychádzame zo skúsenosti druhej vlny pandémie koronavírusu, koľko ľudí zomrelo a aký devastujúci vplyv to malo na nemocnice a ekonomiku, najviac by sme privítali, keby všetci ľudia boli zaočkovaní. Chápeme však, že to nie je možné, keďže nie je spoločenský a politický konsenzus v tejto veci. Vzhľadom na uvedené by podľa môjho názoru bolo vhodné, aby povinnosť bola daná pre pracovníkov v zdravotníctve, sociálnych zariadeniach a v silových zložkách t. j. v armáde, polícii a u hasičov,“ povedal prezident Asociácií nemocníc Slovenska Marián Petko, píše pluska.sk

Podľa Petra Weisenbachera z Inštitútu ľudských práv by nariadenie povinného očkovania z právneho hľadiska nemal byť problém: „Povinné očkovanie nie je porušením ľudských práv, pretože zásah do osobnej slobody a integrity jednotlivca je dostatočne vyvážený. Určite by očkovanie malo byť povinné pre ľudí, ktorí pracujú s občanmi, ktorý nie je dobrovoľný ako napr. polícia. Každá osoba reprezentujúca štát, s ktorou občan príde do styku, by mala byť povinne očkovaná, pretože inak štát porušuje právo na ochranu zdravia,”