Spoločnosť

Slováci sa už viac nemôžu pozerať na týrané zvieratá v osadách a tisíce podpisujú petíciu proti chovu zvierat v osadách

Včera sme priniesli článok o týraných psoch v rómskych osadách pod Tatrami. Redaktorka Kristína Kovešová na svojom instagrame ukázala zábery z osád, kde sa miestni obyvatelia zabávajú veľmi brutálnym spôsobom.

Psov tam režú nožmi, odrezávajú im pohlavné orgány alebo im vyrežú vnútornosti a zabávajú sa na tom (článok tu).

Slováci sa už na túto situáciu nemohli pozerať a začali spisovať petíciu proti chovu zvierat v osadách. Viac ako 12-tisíc podpisov získala táto petícia za menej ako jeden deň. Či sa však bude niečim takým nová liberálna vláda zaoberať uvidíme.

Petíciu môžete podpísať tu. Prosíme zdieľajte tento článok a posielajte ho vašim priateľom, aby petíciu podpísalo čo najviac ľudí a spoločne tak zabránime tomuto peklu, ktoré zažívajú nevinné zvieratá v osadách.

Zdroj foto: Československý kastračný projekt / Združenie za práva zvierat

Pomôžte nám udržať Magazín 1!

Liberálna politika neustále útočí a snaží sa bojovať proti našim správam! Na sociálnych sieťach nám je obmedzovaní dosah našich článkov a totalitné praktiky nám znižujú príjmy z reklám. Je to účelové a vieme o tom. Pomôžte nám ľubovoľnou sumou udržať náš magazín, aby sme Vám mohli neustále prinášať správy, ktoré sa liberálnym médiám a politikom nepáčia. Ďakujeme Vám! Kliknite sem a môžete nám pomôcť v boji proti liberálnej politike!

240 Replies to “Slováci sa už viac nemôžu pozerať na týrané zvieratá v osadách a tisíce podpisujú petíciu proti chovu zvierat v osadách

 1. Je problém tých imbecilov v osadách tiež rezať a mučiť? Preberme sa, normálni ĺudia, a urobme to! Kým oni nepocítia tieto zvrátenosti na sebe, neprestanú.

  1. Je mi z toho zle na blití takovým svinim bych řezala zažíva tělo od hlavy až k nohám, a ptáky bych jim rvala do huby. To nejsou lidi horší jak hyeny fuj do plynu snimi😠😡

   1. Cigáni nemají pravou dýchat vzduch a právo na život, je to plemeni od Ďábla. Lidi zeňte je přes Dunaj aby ani jeden nepřežil.

 2. A čo ste čakali veď sú to štátom chránené zrudy, nič si nevážia a škodia celému svojmu okoliu, nie len zvieratkám.
  Keby sa im to dalo vrátiť tá krutost páchaná na zvieratkách, by sme videli ako by sa im to páčilo.
  Už by sa ľudia a vláda mali spamätať a dať im to pocítiť že na na nich všetci robíme a oni sa len nekontrolovateľne kotia ako potkany samozrejme na ťarchu nás všetkých.

    1. Zasluzi si oslovenie pan? Ani zdaleka👹hnusna ciganska zrúda, zastava sa dalsich ciganskych hyen👺👹aj tych, ktori ublizuju zvieratkam

 3. Toto treba riešiť tvrdým postihom.Tvoje decko týra zviera?…nedostaneš dávky alebo fakt zakázať im zvieratá, ale to by musela naša vláda chcieť preto niečo urobiť.Veď toto je čistý hnus, a náš matelko nám ich ešte za príklad dáva…komu tu už vyhráva?!…Títo zmrdi sa tým zabávajú, načuchajú sa toluenu a potom nevedia čo so sebou.Treba rázne zakročiť, lebo títo parchanti v dospelosti budú takto týrať nás!!! Čo je to za štát , kde sa trpí týranie nevinných zvierat?!

  1. Keď to tak bude pokračovať , môže to prerásť aj na ľudí !!! Potrebné je konať a
   to hneď !!! Sloboda zvierat čo spí ??? ✌️

 4. To budú tie Matovičove psy. To je tak ak jeden predstaviteľ štátu sa vyjadrí hanebne, tak to individuá vezmú po svojom. Dúfam, že si to video pozrie. Mier s Vami šéfinko

 5. PRO ME,CIKANY A JDOU DO RUMUNSKA,NECHTEJI SE PRIZPUSOBIT,CHOVAT SE JAKO LIDE????
  A TO,CO SE JIM TOLERUJE,JE OTRESNE.
  TVRDE TRESTY I U NACTILETYCH….JINAK NENI POMOCI

 6. Modlím se za to,ať zvířátka jsou od těch zrůd pryč. Jim uřezat prsty,oni je mají jenom k páchání zla.

 7. To nejsou lidi ale zrůdy jinak bych jim udělala stejné co oni těm zvířatům nebohým ,přeji aby se to co nejdřív vyřešilo a byl konečně pokoj a už se nic takového nedělo..

 8. Klidně muže byt zveřejněná moje e-mail adresa, to co dělají primitivní splodina je nehorázné , vadí mi týrání zvířat od kohokoli, bilej, černej , Slovák , Čech , pomozte jim prosim !!!

 9. Zrůdy státem chráněný, jak je možný, že jim ty špinavý pracky ještě nikdo neurazil. Tohle je sběř, ze který si mi chce blejt. Štítím se jich.

 10. Za tyranie zvierat by mal platit trest pre kazdeho rovnako a pre ciganov dvojnasobne. Mali by im dat uplny zakaz mat psa,alebo macku. Nemam uz sil to citat a ani pozerat…trha mi to srdce….ale karma si najde kazdeho.

 11. Asi se projevím jako primitiv, ale podepsání petice Čechy je asi zbytečné, že? Udělala bych maximum, abych sehnala co nejvíce podpisů. Už se na to nemohu dívat, aniž by mi bylo fyzicky zle. Taková hrůza.

  1. Veľa Čechov podpísalo petíciu. Ja myslím, že to nie je zbytočné, je to práve dobré, že sa zapojili aj Česi. Kastračný program je česko-slovenský. Každý podpis za to stojí a naozaj je pre to potreba spraviť maximum, aby sa to zakázalo. Takže podpisujte a zháňajte podpisy. Ja tiež pre to robím maximum, je to strašné čo sa tam deje a musí sa to skončiť!

  2. Veľa Čechov podpísalo petíciu. Je to len dobre, že podpisujú aj Česi. Kastračný program je česko-slovenský. Tak určite podpisujte a zháňajte čo najviac podpisov. Tiež pre to budem robiť maximum. Je to strašné, čo sa tam deje a musí to skončiť!

 12. Ja som jednej flandre dala facku že šírila do decka . Udala má a bola som potrestaná finan.pokutou a oni mučia a tyraju a ešte majú oveľa viac vymoženosti a iný a tieto decka keď vyrastú nemajú súcit z ničím

 13. Ale iba pre majoritu, minorita z osád je netrestateľná, pretože je to ich spôsob života a nik nemá právo im v tom brániť, nieto ich ešte trestne stíhať .

 14. V osadách by nemali podľa mňa chovať psov ,mačky ani iné zvieratá ,keď sa nevedia o nich s láskou postarať a zodpovedne sa ku nim správať. A za týranie by mal byť rovnaký trest ako keď je ublížené človeku. Tiež sú to živé tvory a nie plyšové hračky 🙂 .

  1. Som proti týraniu zvierat v osadách.Ak sa nevedia ľudsky k nim správať,nech majú zakázané zvieratá vlastniť. Ak porušia zákon proti týtaniu, nech sú potrestaní tak ako gadžovia..

 15. Som za, aby ludia, ktori tyraju alebo umoznuju napr. svojim detom tyrat bezbranne akekolvek zviera dostavali za svoje konanie vysoke tresty – väzenie + vysoka pokuta + verejne prace.

 16. Najradšej by som navrhla urobiť to isté každému, kto ublíži psovi (mačke, inému spoločenskému zvieraťu… kto namietne niečo o prasiatkach, kravičkách, sliepkach – aj k tým sa treba správať humánne, aj keď ich nakoniec zjeme). Ale keďže v konečnom dôsledku by málokto z nás dokázal páchať takéto krutosti na hocijakom živom tvorovi vrátane cigánov z osád, ja by som len navrhovala: nech platia dane za svojich psov, nech ich dávajú čipovať, očkovať , nech chodia na pravidelné kontroly k veterinárovi a nech za to pekne platia ako ostatní. Keď nie, psa mať nesmú! To ale samozrejme platí aj pre „bielych množiteľov“.

 17. Je to smutné, že to tak je, ale obávam sa, že nie je reálne ustrážiť aby to nerobili. 1, Polícia by musela stáť v osade 24/7 – čo z viacerých dvôvodov nejde, 2, mlátit ich (čo by asi pochopili) nie je môžné.To by sa dalo brať ako napadnutie a……, 3, pokutu ani jeden z nich nezaplatí, kedže nemajú skoro žiadne peniaze a ak áno, tak velmi rýchlo sa postarajú aby ich nemali, 4, basu- tá by im len pomohla, hlavne v zime- nezatekajúca strecha nad hlavou, teplo a strava 3x denne aaa zadarmo. – to by boli väznice plné do týždňa a ´´previnilcov´´ s velkými priestupkami by nemali ani kde dať. a čo je horšie neviem sa zbaviť presvedčenia že oni sami to vedia , že im nikto nemôže kvôli týmto veciam urobiť nič. Veď väčšina z nich nevie asi ani čítať a písať.
  Chodiť tam pravidelne a odoberať im psi, to by boli plné útulky tak do mesiaca v celej republike 🙁 – odobrať a utratiť je tiež len o tom, že si to napokon odnesie , len to úbohé zvieratko, ale aspoň by nemuselo už viac trpieť.
  V žiadnom prípade ich neobhajujem, naopak, no je to dosť ´´blbo riešitená´´ situácia.
  Jediný postih čo mi napadá by asi mohol byť siahnuť im na určité (vyššie) % z ich sociálnych dávok (alebo rodinné prídavky) ak vôbec dáke dostávajú, potom by si asi dávali pozor.- otázkou je, či by potom na 2-hú stránku nevzrástla kriminalita-lúpeže v danej lokalite.
  ťažko.. 🙁

 18. Uz lutujem,ze som klikla na tento clanok,lebo som znechutena a zhrozena z toho,coho su tieto tvory schopne!!!Nasa rodina chovame 3 psikov a vidiet nieco taketo,tak mi to ,,trha srdce“!,,Polak,Bihariova,kde ste….,toto,co ti vasi chranenci,na ktorych nechcete dopustit,robia zivym,citiacim bytostiam,nevidite….?!!!!!!A este sa im Slovaci skladaju na davky,ktore si vobec nezasluzia!

 19. tato hrůza je ostudou Slovenska !!!!…stát evropské unie??!!! to snad není ani možné !! táhne se to už léta a nikdo s tím nic nedělá ? Hlavně že tito primitivové mají větší práva než slušný pracující člověk….to se jich všichni tak bojí že na ně nejsou schopni nalítnout a udělat tam čistku ? Stačí jim sebrat dávky a pod pokutou zakázat chov veškerých zvířat…A BÝT DŮSLEDNÍ,HLÍDAT JE !!
  I tady v Čechách jsme tímto případem znechuceni a již jsme kontaktovali i Vaši prezidentku aby věděla co má ve své zemi za hovada !!

 20. Hey this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!|

 21. Nie je možné zakázať im chovať zvieratá, ked sa o nich nedokážu postarať? Je to veľmi smutné, čo dokážu a ako vedia trápiť tie úbohé zvieratká.

 22. I’m truly enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Excellent work!|

 23. Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your site? My blog site is in the exact same area of interest as yours and my users would certainly benefit from some of the information you present here. Please let me know if this ok with you. Regards!|

 24. Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article. I’ll make sure to bookmark it and return to read more of your useful info. Thanks for the post. I will definitely comeback.|

 25. Yesterday, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if it can survive a thirty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!|

 26. Just desire to say your article is as surprising. The clarity on your put up is simply spectacular and i could assume you are knowledgeable in this subject. Well with your permission let me to grasp your feed to keep up to date with drawing close post. Thank you 1,000,000 and please keep up the enjoyable work.|

 27. Greetings! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I really enjoy reading your posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that go over the same subjects? Appreciate it!|

 28. This is really interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your wonderful post. Also, I’ve shared your site in my social networks!|

 29. I’m really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog like this one nowadays.|

 30. Simply desire to say your article is as amazing. The clarity in your post is just excellent and i can assume you are an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the enjoyable work.|

 31. I do not know whether it’s just me or if everybody else experiencing problems with your site. It appears as though some of the text within your content are running off the screen. Can somebody else please comment and let me know if this is happening to them as well? This might be a problem with my web browser because I’ve had this happen previously. Cheers|

 32. Link exchange is nothing else except it is just placing the other person’s website link on your page at appropriate place and other person will also do similar for you.|

 33. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100 sure. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Cheers|

 34. I think what you said made a bunch of sense. However,
  what about this? what if you added a little content?
  I am not saying your content isn’t solid.,
  however what if you added something to possibly grab a person’s attention? I mean Slováci sa už viac nemôžu pozerať na týrané zvieratá
  v osadách a tisíce podpisujú petíciu proti chovu zvierat
  v osadách – MAGAZÍN 1 is kinda plain. You ought to look at
  Yahoo’s home page and see how they create article headlines to get people interested.
  You might add a related video or a pic or two to grab readers interested about what you’ve written.
  Just my opinion, it might bring your website a little livelier.

 35. Greetings from Los angeles! I’m bored to death at work so I decided to browse your website on my iphone during lunch break. I love the information you provide here and can’t wait to take a look when I get home. I’m shocked at how quick your blog loaded on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, excellent blog!|

 36. Does your blog have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an email. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it develop over time.|

 37. Pretty element of content. I simply stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I get actually loved account your weblog posts. Anyway I’ll be subscribing on your augment or even I achievement you get right of entry to constantly quickly.|

 38. This is a good tip especially to those new to the blogosphere. Brief but very accurate info… Thanks for sharing this one. A must read post!|

 39. Simply wish to say your article is as astounding. The clearness in your post is simply excellent and i could assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the enjoyable work.|

 40. Wow that was unusual. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say wonderful blog!|

 41. When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added“ checkbox and now each time a comment is added I get several emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks a lot!|

 42. I’m extremely inspired along with your writing abilities as smartly as with the layout on your blog. Is this a paid subject matter or did you customize it your self? Either way keep up the excellent high quality writing, it’s rare to see a nice weblog like this one today..|

 43. I really like what you guys are usually up too. This kind of clever work and coverage! Keep up the terrific works guys I’ve included you guys to my blogroll.|

 44. Howdy would you mind stating which blog platform you’re using? I’m planning to start my own blog soon but I’m having a tough time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!|

 45. I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it is rare to see a nice blog like this one today.|

 46. Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Thank you|

 47. This is really interesting, You are a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I have shared your web site in my social networks!|

 48. Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it is really informative. I’m going to watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!|

 49. Hola! I’ve been following your blog for a while now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Austin Tx! Just wanted to say keep up the excellent work!|

 50. Pretty part of content. I simply stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I get actually loved account your weblog posts. Anyway I’ll be subscribing in your feeds and even I fulfillment you get entry to constantly quickly.|

 51. It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or suggestions. Maybe you can write next articles referring to this article. I want to read more things about it!|

 52. I really love your site.. Very nice colors & theme. Did you build this amazing site yourself? Please reply back as I’m hoping to create my very own website and want to learn where you got this from or just what the theme is named. Kudos!

 53. I just want to tell you that I am just beginner to blogs and seriously savored this page. Likely I’m planning to bookmark your website . You absolutely come with beneficial articles and reviews. Bless you for sharing with us your blog.

 54. I do trust all of the concepts you have presented in your post. They are very convincing and can certainly work. Still, the posts are too short for newbies. May you please extend them a bit from next time? Thanks for the post.|

 55. Leading Online Pharmacy – Contact us at +1 (917) 259-3352 for unbelievable rates, discount and offers on any medicine. Get it delivered free of cost at your door steps, call us today. Phone : +1 (917) 259-3352

 56. My partner and I stumbled over here coming from a different website and thought I may as well check things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to exploring your web page again.|

 57. Hola! I’ve been reading your website for a long time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Lubbock Texas! Just wanted to mention keep up the fantastic job!|

 58. hello there and thank you for your information – I’ve definitely picked up anything new from right here. I did however expertise some technical issues using this web site, since I experienced to reload the web site many times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and could damage your high-quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective exciting content. Make sure you update this again very soon.|

 59. I’ve been browsing online more than three hours as of late, but I by no means discovered any attention-grabbing article like yours. It is pretty price sufficient for me. Personally, if all webmasters and bloggers made good content material as you did, the internet will be much more helpful than ever before.|

 60. I have to thank you for the efforts you have put in writing this site. I am hoping to check out the same high-grade blog posts by you later on as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own website now 😉

 61. It is perfect time to make some plans for the longer term and it’s time to be happy. I’ve learn this put up and if I may I wish to counsel you some interesting issues or tips. Perhaps you can write subsequent articles relating to this article. I wish to learn even more things about it!|

 62. Woah! I’m really digging the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough to get that „perfect balance“ between superb usability and visual appeal. I must say that you’ve done a excellent job with this. Additionally, the blog loads very quick for me on Safari. Excellent Blog!|

 63. I’d like to thank you for the efforts you have put in writing this website. I really hope to check out the same high-grade content by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my very own website now 😉

 64. Thank you for some other excellent article. Where else could anyone get that kind of information in such a perfect means of writing? I’ve a presentation next week, and I’m on the search for such information.|

 65. Good day! I could have sworn I’ve been to this site before but after going through a few of the articles I realized it’s new to me. Regardless, I’m certainly happy I stumbled upon it and I’ll be bookmarking it and checking back often!|

 66. May I just say what a comfort to discover somebody that actually understands what they are talking about on the net. You certainly understand how to bring a problem to light and make it important. More people must check this out and understand this side of the story. I can’t believe you aren’t more popular given that you definitely possess the gift.

 67. Nice post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon every day. It will always be interesting to read through articles from other writers and use something from other web sites.

 68. Woah! I’m really loving the template/theme of this blog. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough to get that „perfect balance“ between usability and visual appearance. I must say you have done a awesome job with this. Also, the blog loads very quick for me on Internet explorer. Excellent Blog!|

 69. This is the perfect web site for anyone who really wants to find out about this topic. You realize a whole lot its almost tough to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a topic that’s been discussed for decades. Great stuff, just great!

 70. I’ve been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my view, if all site owners and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.|

 71. Woah! I’m really digging the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s hard to get that „perfect balance“ between superb usability and visual appeal. I must say you have done a superb job with this. Also, the blog loads super fast for me on Chrome. Exceptional Blog!|

 72. I have been surfing online more than 3 hours these days, but I by no means found any fascinating article like yours. It is beautiful value enough for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made just right content as you did, the net can be much more helpful than ever before.|

 73. I’m the business owner of JustCBD Store label (justcbdstore.com) and I’m presently planning to grow my wholesale side of company. It would be great if someone at targetdomain give me some advice 🙂 I considered that the most ideal way to accomplish this would be to talk to vape stores and cbd retailers. I was hoping if anyone could suggest a reliable web site where I can purchase Vape Shop Mailing List I am presently reviewing creativebeartech.com, theeliquidboutique.co.uk and wowitloveithaveit.com. On the fence which one would be the most ideal choice and would appreciate any advice on this. Or would it be much simpler for me to scrape my own leads? Ideas?

 74. Hello there! I could have sworn I’ve visited this blog before but after going through a few of the articles I realized it’s new to me. Anyways, I’m certainly happy I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 75. Hi, I do think this is a great website. I stumbledupon it 😉 I am going to return yet again since i have bookmarked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

 76. Does your blog have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it develop over time.|

 77. I’m the co-founder of JustCBD Store company (justcbdstore.com) and am trying to broaden my wholesale side of company. It would be great if someone at targetdomain is able to provide some guidance 🙂 I considered that the most ideal way to do this would be to connect to vape shops and cbd stores. I was hoping if someone could recommend a reputable site where I can buy CBD Shops B2B Mailing List I am currently examining creativebeartech.com, theeliquidboutique.co.uk and wowitloveithaveit.com. Not sure which one would be the most suitable option and would appreciate any advice on this. Or would it be simpler for me to scrape my own leads? Ideas?

 78. Can I just say what a relief to discover someone that truly understands what they are talking about online. You certainly understand how to bring a problem to light and make it important. More people have to read this and understand this side of your story. I can’t believe you’re not more popular given that you surely possess the gift.

 79. Hi, i believe that i noticed you visited my blog so i got here to return the favor?.I am attempting to to find issues to enhance my website!I assume its adequate to make use of a few of your ideas!!|

 80. As predicted all space coffins and space funeral homes will blow up in space around the year 2080 to year 3000 due to envy. That’s why we need the 777 immortality smart contracts to remind the living to have faith through time. The 777 immortality smart contract is the trust system that can save someone you love through time.

 81. Unquestionably believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people think about worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks|

 82. Woah! I’m really digging the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s hard to get that „perfect balance“ between usability and appearance. I must say you have done a superb job with this. Also, the blog loads extremely fast for me on Firefox. Superb Blog!|

 83. With havin so much content do you ever run into any issues of plagorism or copyright infringement? My website has a lot of unique content I’ve either authored myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the internet without my permission. Do you know any techniques to help protect against content from being ripped off? I’d certainly appreciate it.|

 84. Greetings from Idaho! I’m bored to tears at work so I decided to browse your site on my iphone during lunch break. I enjoy the knowledge you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m surprised at how quick your blog loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, good blog!|

 85. I’ve been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my view, if all website owners and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.|

 86. It’s the best time to make a few plans for the long run and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I may I desire to suggest you few fascinating issues or tips. Perhaps you could write next articles relating to this article. I desire to read more issues about it!|

 87. Greetings from Colorado! I’m bored to tears at work so I decided to browse your site on my iphone during lunch break. I really like the information you provide here and can’t wait to take a look when I get home. I’m surprised at how quick your blog loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, good blog!|

 88. Its such as you read my thoughts! You appear to know so much about this, such as you wrote the guide in it or something. I believe that you could do with a few p.c. to force the message house a bit, but other than that, that is magnificent blog. A great read. I will certainly be back.|

 89. A fascinating discussion is worth comment. I do think that you should write more on this issue, it might not be a taboo subject but generally people do not talk about these topics. To the next! All the best!!|

 90. I liked up to you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an impatience over that you want be delivering the following. ill without a doubt come more earlier once more since precisely the similar nearly a lot frequently inside of case you protect this increase.

 91. Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your webpage? My blog is in the very same area of interest as yours and my users would certainly benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this alright with you. Regards!|

 92. After looking over a few of the articles on your web site, I truly appreciate your technique of writing a blog. I saved it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Please visit my website too and let me know your opinion.

 93. I’m amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s equally educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is an issue that not enough folks are speaking intelligently about. I am very happy I came across this during my hunt for something relating to this.

 94. A further issue is that video gaming has become one of the all-time main forms of excitement for people of every age group. Kids engage in video games, and adults do, too. The XBox 360 is one of the favorite gaming systems for folks who love to have hundreds of activities available to them, and who like to experiment with live with people all over the world. Thank you for sharing your thinking.

 95. Can I simply just say what a relief to uncover someone that really understands what they are talking about over the internet. You definitely know how to bring a problem to light and make it important. A lot more people have to look at this and understand this side of the story. I was surprised that you are not more popular since you surely possess the gift.

 96. Hello There. I found your weblog the usage of msn. That is a very well written article. I will be sure to bookmark it and return to read extra of your useful info. Thank you for the post. I’ll definitely return.|

 97. Hi! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through a few of the posts I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m certainly delighted I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly!

 98. Hello there! This post could not be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!|

 99. I like the helpful information you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and check again here regularly. I’m quite sure I will learn many new stuff right here! Best of luck for the next!|

 100. Somebody necessarily assist to make seriously articles I would state. This is the first time I frequented your web page and thus far? I amazed with the research you made to create this actual submit extraordinary. Excellent task!|

 101. Greate article. Keep writing such kind of information on your
  blog. Im really impressed by your blog.
  Hi there, You have done an excellent job.
  I’ll definitely digg it and for my part suggest to my friends.

  I am sure they will be benefited from this site.

 102. I simply want to mention I am new to blogs and seriously enjoyed you’re web site. Likely I’m want to bookmark your site . You definitely have impressive posts. Thank you for sharing with us your blog.

 103. When I initially left a comment I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and
  now whenever a comment is added I recieve 4 emails with the exact same comment.
  There has to be a means you can remove me from that service?
  Cheers!

 104. I have been browsing online greater than three hours nowadays, but I by no means discovered any attention-grabbing article like yours. It is beautiful value sufficient for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made excellent content as you probably did, the net shall be much more useful than ever before.|

 105. Hey there just wanted to give you a quick heads up.
  The text in your post seem to be running off the screen in Opera.
  I’m not sure if this is a format issue or something to do
  with internet browser compatibility but I thought I’d post to let you know.
  The design and style look great though! Hope you get the problem fixed soon. Cheers
  adreamoftrains web hosting service

 106. Please let me know if you’re looking for a author
  for your site. You have some really great posts and I think I
  would be a good asset. If you ever want to take some of the
  load off, I’d really like to write some articles for your blog in exchange
  for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested.
  Kudos!

 107. I will immediately grasp your rss as I can’t find your email subscription link or e-newsletter service. Do you have any? Please let me recognize in order that I may just subscribe. Thanks.|

 108. Hi, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam feedback? If so how do you prevent it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me mad so any assistance is very much appreciated.|

 109. It’s the best time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or advice. Perhaps you can write next articles referring to this article. I wish to read even more things about it!|

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *