Skúmali pól milióna ľudí a nič nenašli. Homosexuálny gén neexistuje, je to o výchove a prostredí - MAGAZÍN 1
Slovensko

Skúmali pól milióna ľudí a nič nenašli. Homosexuálny gén neexistuje, je to o výchove a prostredí

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Mala to byť štúdia, ktorá konečne uzavrie jednu z najčastejších otázok o homosexualite. A tak sa aj stalo. Medzinárodný tím vedcov podrobil výskumu pol milióna ľudí a dialóg o tom, či je homosexualita zakorenená v genetickom kóde človeka, naveky môže skončiť.

Opačná sexuálna orientácie totiž s našou DNA nemá nič spoločné. Homosexuálny gen jednoducho neexistuje.

Keď sa na homosexualitu odborná verejnosť prestala pozerať z pohľadu psychológie, slovo dostali genetici. Dlhé obdobie sa uvažovalo o tom, či nemôže v ľudskej DNA existovať gén, ktorý je príčinou opačnej sexuálnej orientácie.

A síce vedci predpokladali, že toto nebude to správne vysvetlenie, pustili sa do rozsiahleho výskumu. Jeho výsledky publikovali len dnes v prestížnom časopise Science.

Žiadny spoločný gén zapríčiňujúci homosexualitu neexistuje.

Taký je hlavný záver štúdie, do ktorej sa zapojilo pol milióna respondentov, ktorých výskumníci rozdelili na dve skupiny.

Tí, ktorí majú alebo mali sexuálny vzťah s ľuďmi rovnakého pohlavia a na heterosexuálov. A začali hľadať.

Vo vzorkách DNA hľadali gén, ktorý by sa vyskytoval u homosexuálov, ale aj heterosexuálov. Márne. Homosexuálny gen jednoducho neexistuje.

Hoci žiadny spoločný gén u homosexuálov vedci nenašli, nemožno tvrdiť, že genetika nehrá v sexualite človeka svoju úlohu. Vedci totiž pri výskume odhalili 5 krátkych úsekov DNA, ktoré nazývajú genetické markery a tie majú súvislosť so sexuálnou náklonnosťou k osobám rovnakého pohlavia.

Dva z týchto markerov majú len muži, jeden iba ženy a ďalšie dva sú spoločné. Vedci veria, že sa minimálne jeden z mužských markerov spolupodieľa na hormonálnej regulácii a to preto, že súvisí so stratou vlasov.

Jeden z markerov zrejme súvisí aj s čuchom, ktorý je pri sexualite tiež veľmi významný. Výskumníci však podotýkajú aj to, že síce tieto markery súvisia so sexuálnou orientáciou, u homosexuálov vysvetľujú menej ako 1% prejavov správania.

Vedci pre vysvetlenie svojho výskumu a lepšej informovanosti zriadili aj vlastný web, kde popisujú, prečo vlastne výskum robili, na čo prišli, ale aj to kto výskum financoval.

A síce úlohu genetiky v sexuálnych prejavoch a správanie človeka nevylučujú, s pomocou svojho výskumu úplne zmazali mýtus o akomsi homosexuálnom géne.

Podotýkajú, že sexualitu človeka ovplyvňuje obrovské množstvo faktorov, medzi ktorými zrejme najvýznamnejšie vystupujú prostredie, výchova, ale napríklad aj hormonálne prostredie v maternici počas prenatálneho vývoja.