Škôlky môžu odmietnuť neočkované deti, rozhodol o tom Európsky súd pre ľudské práva - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Škôlky môžu odmietnuť neočkované deti, rozhodol o tom Európsky súd pre ľudské práva

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu zamietol sťažnosti českých rodičov, ktorí sa na neho obrátili kvôli povinnému očkovaniu detí. Vo štvrtkovom verdikte uviedol, že Česká republika trvaním na povinnom očkovaní neporušila ich právo na rešpektovanie súkromného a rodinného života.

“(Súd) poukazuje na fakt, že očkovacie povinnosť v Českej republike dôrazne podporujú zdravotnícke úrady,” uviedol súd. Podľa neho tým chránia zdravie jednotlivcov i obyvateľstva ako celku a bojujú tým proti trendu klesajúcej miery zaočkovanosti medzi deťmi.

Celkom súd rozhodoval o šiestich sťažnostiach, prvý do Štrasburgu dorazila už v roku 2013. Vo väčšine prípadov išlo o to, že predškolské zariadenie odmietla prijať neočkované deti. Rozsudok teraz Veľký senát prijal pomerom 16 hlasov k jednému, verdikt je konečný.

Súd konštatoval, že povinné očkovanie, ak je nedobrovoľné, predstavuje narušenie telesnej integrity, a vzťahuje sa teda na neho článok 8 Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv, ktorý zaručuje právo na rešpektovanie súkromného a rodinného života. Zároveň ale uznal, že Česko svojím rozhodnutím očkovanie detí vyžadovať “presadzuje legitímne záujmy ochrany zdravia a práv ostatných ľudí”.

zdroj: novinky.cz