Zo sveta

Sklamanie v Kalifornii! Až 40 percent zdravotníkov sa nechce dať očkovať pre tieto dôvody

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Až 40 percent zdravotníkov v prednej línii v najľudnatejším americkom okrese Los Angeles sa odmieta nechať dať očkovať proti novému typu koronavírusu. Podobná situácia panuje aj v mnohých menších kalifornských okresoch. Rad zdravotníkov argumentuje tým, že ak doteraz covidom-19 neochoreli, vydržia bez očkovania aj naďalej. Iní majú obavy z vedľajších účinkov vakcíny alebo ich vplyvu na tehotné ženy, píše denník Los Angeles Times.

Podľa odborníkov organizácie pre verejné zdravie v okrese Los Angeles vakcínu odmieta medzi 20 a 40 percentami zdravotníkov. V takmer trojmiliónovom okrese Riverside očkovanie odmietla dokonca asi polovica zdravotníckych pracovníkov. V komunitnej nemocnici svätej Alžbety v okrese Tehama bola ochotná podstúpiť očkovanie ani nie polovica z približne 700 pracovníkov nemocnice. Tieto zistenia zarážajú výskumníkov, ktorí predpokladali, že práve títo pracovníci budú očkovaniu najviac naklonení.

Nespočet štúdií dokázal nezávadnosť a prospešnosť vakcín proti covidu-19, účinné látky boli testované na desiatkach tisíc subjektov, nie sú doporučované len osobám, ktoré trpia alergiou na niektorú z ich zložiek. Napríklad April Luová, sestra zo zdravotného centra Providence Holy Cross, ale vakcináciu odmieta, pretože nie je presvedčená, že je bezpečná pre tehotné ženy. Sama je v šiestom mesiaci tehotenstva. „Vyberám si riziko – buď riziko ochorenia covidom, alebo riziko z neznámej vakcíny,“ uviedla. Vplyv vakcín na tehotné ženy a ich plody nie je dostatočne známy, odborníci ale nepredpokladajú, že by predstavovali prílišné riziko. Napríklad v Británii ale neboli tehotné ženy zahrnuté do očkovacích plánov.

Luová ďalej hovorí, že niektorí jej kolegovia sa odmietajú nechať očkovať, pretože po mesiacoch práce v prvej línii stále neochoreli. „Mám pocit, že si ľudia myslia:, Dokážem to už prečkať do konca bez očkovania, ‚“ vysvetľuje.

V online dotazníkoch rad zdravotníkov uviedli, že sa obávajú vedľajších účinkov vakcíny, prípadne že nedôverujú vláde prezidenta Donalda Trumpa, že zabezpečí jej bezpečnosť. Iní zasa vyjadrili frustráciu nad tým, že majú byť očkovaní medzi prvými: mnohí to vnímajú tak, že sú v podstate pokusnými zvieratami.

Dopady nedostatočnej zaočkovanosti populácie môžu byť podľa epidemiológov katastrofálne. „Schopnosť našej spoločnosti vrátiť sa na vyššiu úroveň funkčnosti závisí na ochránení toľkých ľudí, koľko len je možné,“ uvádza epidemiológ Marc Lipsitch z Harvardskej univerzity. „Rozhodne je to sklamanie,“ uvádza Sal Rosselli, prezident národného zväzu zdravotníckych pracujúcich. „Nie je to ale šokujúce, vzhľadom k tomu, čo robila v posledných 10 mesiacoch federálna vláda … Dôverujte vede. Je to o vede, o realite a o tom, čo je správne, „dodáva.

Zdroj: Echo24.cz

Pomôžte nám prosím viac zdieľať náš portál medzi priateľmi. Veľmi nám to pomôže. Ďakujeme