adplus-dvertising

Singapur nebude počítať nakazených. Ľudia sa majú učiť žiť s covidom ako s chrípkou

Jedna z najbohatších krajín sveta Singapur chce ako prvá nastaviť uvoľnenú dlhodobú taktiku boja s covidom. Mestský štát chce prestať počítať nakazených, nepreťažovať nemocnice a hygieny infikovanými s ľahkým priebehom choroby a dokonca sa ani nebude snažiť, aby nákaza úplne zmizla. Podľa tamojšej vlády sa ľudia musia naučiť žiť s covidom ako s chrípkou.

Kým sa zvyšok Ázie trasie pred mutáciou delta, ktorá prišla z Indie do zvyšku kontinentu, v Singapure už nechcú opakovať šablónu totálnych lockdownov a uzatvárania ekonomík, ktorú si osvojila väčšina krajín sveta.

Podľa singapurského covidového tímu je tiež utopické snažiť sa dosiahnuť nulového počtu infekcií. Singapur chce preto nastaviť dlhodobú stratégiu, ktorá bude akceptovateľná pre každého. Informovala o nej americká CNN.

„Zlá správa je, že covid zrejme nikdy nezmizne. Dobrá správa je, že aj napriek tomu môžeme žiť normálne, „padlo na nedávnej tlačovej konferencií singapurských ministrov obchodu, financií a zdravotníctva. „Môžeme premeniť pandémiu v niečo menej nebezpečného ako chrípka či ovčie kiahne a pokračovať v našich životoch,“ spomenuli ministri.

Kľúčom singapurského úspechu má byť vakcinácia. V krajine už majú očkovanie zhruba dve tretiny občanov. S tým, ako sa dvíha zaočkovanosť, chce Singapur menej úzkostlivo trasovať. Hygiena sa bude sústrediť len na ťažko chorých a na pacientov, ktorí s covidom skončia na jednotke intenzívnej starostlivosti. Ľudia s ľahkým priebehom choroby sa budú liečiť doma. „Budeme sa menej báť, že sa náš zdravotný systém preťaží,“ uviedli šéfovia singapurských rezortov.

Ázijský štát ale počíta s tým, že súčasné vakcíny možno nebudú účinné proti budúcim mutáciám a bude tak zrejme nutné občanov preočkovať. Singapur chce tiež zrýchliť proces testovania, na výsledky PCR testov sa podľa tamojšej vlády čaká až príliš dlho.

Mestský štát počíta vo svojom pláne so zodpovednosťou občanov, ktorí by mali dodržiavať hygienické návyky a sociálne dištanc.

Ak singapurský plán na cestu z pandémie uspeje, môže sa stať vzorom pre ďalšie ázijské krajiny a neskôr aj pre zvyšok sveta.