Šimečka vyzýva na vyhostenie ruských diplomatov zo Slovenska pre našu bezpečnosť - MAGAZÍN 1
Slovensko

Šimečka vyzýva na vyhostenie ruských diplomatov zo Slovenska pre našu bezpečnosť

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Europoslanec za Progresívne Slovensko Michal Šimečka vyzýva na vyhostenie ruských “agentov” zo Slovenska, ako solidarita voči Českej republike.

“V tomto prípade nestačia diplomatické slová o podpore. Kúsok od slovenských hraníc, vo vojenských skladoch, sa udial bezprecedentný útok proti nášmu najbližšiemu partnerovi, členskému štátu EÚ a NATO. Zomreli pritom dvaja občania ČR, vybuchli desiatky ton munície a materiálne škody sa vyšplhali do výšky desiatok miliónov eur. Česko prirodzene očakáva od svojich partnerov solidaritu, a slovenská vláda by mala konať. Správnou reakciou – podobne ako to urobili európski spojenci po otrávení Sergeja Skripaľa vo Veľkej Británie – je vyhostenie ruských agentov, ktorí pôsobia na ambasáde v Bratislave. Nielen ako symbolické gesto solidarity s Českou republikou, ale aj kvôli našim vlastným bezpečnostným záujmom. Napokon, sama slovenská vláda priznáva, že aj my sme cieľom ruských operácií zameraných proti bezpečnosti a stabilite Slovenska. A nie, nejde o žiadnu “prehnanú reakciu”. Troch ruských agentov vyhostilo Slovensko napríklad v auguste 2020. V zahraničnej politike ide o úplne adekvátnu odpoveď, keď príde k zneužitiu diplomatického krytia na podvratné účely. Susedov v Česku bezpochyby čaká tvrdá ruská odveta za vyhostenie 18 ruských diplomatov. Tlak Moskvy na Prahu bude narastať. Nenechajme ich v tom samých.” napísal na sociálnej sieti.