Šialené! Lotyšská armáda trénuje v centre mesta a strieľa pri matke s miminom - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Šialené! Lotyšská armáda trénuje v centre mesta a strieľa pri matke s miminom

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Lotyšské ministerstvo obrany sa ospravedlnilo obyvateľom hlavného mesta Riga za zdesenie, ktoré spôsobilo rozsiahle vojenské cvičenie v centre mesta, informoval v pondelok spravodajský server Pakistan Point.

Cvičenie Namejs 2021 vyvolalo medzi obyvateľmi odpor potom, čo sa na sociálnych sieťach rozšíril videozáznam, na ktorom armáda strieľa slepými nábojmi medzi civilistami.

Očití svedkovia natočili, ako vojak strieľa nad hlavou ženy s malým dieťaťom, čo ženu vydesilo.

Na inom videu vojak strieľal zo samopalu cez strechy áut, ktorá prechádzala po centrálnej ulici v Rige.

Všetky cvičenia národných ozbrojených síl sú organizované v plnom súlade s bezpečnostnými pravidlami a verejnosť je tiež vždy informovaná o nadchádzajúcich cvičeniach a prípadnom hluku, ako tomu bolo aj tentoraz, uviedlo ministerstvo.

Cieľom cvičenia Namejs 2021, ktorá prebiehajú od 30. augusta do 3. októbra po celom Lotyšsku, je vyhodnotiť a modernizovať rámec velenia a riadenia národných ozbrojených síl a tiež zvýšiť interoperabilitu jednotiek.

Podľa miestnych médií sa do cvičenia zapojí 9 300 účastníkov, vrátane spojeneckých vojsk, domobrany, záložníkov, zástupcov ministerstva obrany, ako aj pracovníkov štátnej polície, štátnej pohraničnej stráže, štátna hasičské a záchranné služby a väzenstva.