Šialené čísla! Celoplošné testovanie nás stojí len za víkend 9-miliónov! Tie peniaze mohli ísť pre chorých - MAGAZÍN 1
Slovensko

Šialené čísla! Celoplošné testovanie nás stojí len za víkend 9-miliónov! Tie peniaze mohli ísť pre chorých

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Slovensko už niekoľko týždňov celoplošne testuje svojich obyvateľov, ktorí sa musia testovať, aby mohli napríklad chodiť do práce. Zaviedol to ešte bývalý premiér Igor Matovič a my na takéto testovanie míňame ako štát milióny eur denne. Podľa poslankyni Janky Cigánikovej je to zbytočné a príliš drahé.

Janka Cigániková uviedla, že počas posledného víkendu sme vykonali 909 187 Ag testov, z čoho 2 644 bolo pozitívnych. A keďže vykonanie jedného testu stojí štát 10 eur, dohromady sa minulo za tieto 2 dni viac ako 9 000 000 eur.

“Nájdenie jedného jediného pozitívneho človeka nás teda vychádza na 3 438 eur a to ešte neberieme do úvahy, že pri pozitivite 0,29 % testov zásadne vstupujú do hry chybovosť testov a falošná pozitivita,” uviedla Cigániková.

Predsedníčka Výboru Národnej rady pre zdravotníctvo si myslí, že od povinného celoplošného testovania treba upustiť a koncentrovať by sa malo na lepšiu starostlivosť o pozitívnych a chorých. “Celoplošné testovanie má svoj význam iba v ohniskách pri oveľa vyšších číslach, iba v kombinácii s obmedzením pohybu, alebo vo fabrikách, kde sa pracovne stretáva veľa ľudí,” dodala s tým, že oceňuje kroky nového premiéra Eduarda Hegera a ministra zdravotníctva Vladimír Lengvarský, ktorí premýšľajú o zmenách aj v testovacej stratégii.