Šéfovi EK Junckerovi je jedno, ako dopadnú voľby. Národným kandidátom zablokujú v EÚ vyššie pozície, bez ohľadu na výsledok volieb - MAGAZÍN 1
Slovensko Zo sveta

Šéfovi EK Junckerovi je jedno, ako dopadnú voľby. Národným kandidátom zablokujú v EÚ vyššie pozície, bez ohľadu na výsledok volieb

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

EÚ zabezpečí, aby euroskeptickým kandidátom boli zablokované pozície na najvyššie miesta v Bruseli bez ohľadu na výsledky májových volieb, pochválil sa šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

V rozhovore s poľskými médiami, Jean-Claude Juncker odmietol myšlienku, že by prudký nárast volebných preferencií pre národné populistické strany spomalil pokrok globalizačného procesu integrácie EÚ.

“V týchto voľbách, tí, ktorí podporujú pochabý nacionalizmus, za to zaplatia cenu,” vyhrážal sa predseda Európskej komisie. “Nikto to nevie, ale minule som odmietol kandidatúry šiestich komisárov, ktoré mi predložili národné vlády”.

“Majte na pamäti, že vlády iba navrhujú komisára. Je to prezident Európskej komisie, ktorý ich prijíma a rozdeľuje ich zodpovednosť, “pochválil sa nevolený byrokrat.

V rozhovore s poľským denníkom Rzeczpospolita, sa Juncker vysmieval, že nech národná vlastenecká vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) vyhrá v novembri národne voľby alebo bude porazená koalíciou opozičných aktivistov podporených bruselským establishmentom, Poľsko neopustí EÚ kvôli finančným výhodám, ktoré mu poskytuje.

“Poliaci nechcú byť od toho všetkého odrezaní,” vyhlásil sebavedome luxemburský politik, ako protichodne poznamenal, že ľudia v západnej Európe “by si nemali myslieť, že Poľsko je v bloku len kvôli peniazom”.

Juncker uviedol, že členstvo Poľska v EÚ je výsledkom toho, že slovanský národný štát zdieľa “spoločné hodnoty” s ostatnými krajinami EÚ a dodal, že financovanie z Bruselu “nie je darom, ale uznaním rozsahu uskutočnených reforiem” od doby kedy sa pripojilo k EÚ.

Počas rozhovoru Juncker tiež hovoril o rozhodnutí Európskej komisie presadiť voči Poľsku sankcie, pokiaľ ide o údajné opovrhovanie “demokratickými normami” zo strany vlády s reformami, o ktorých Pis tvrdí, že je to skorumpovaný súdny systém bez zodpovednosti.

“Právny štát je základným kameňom EÚ,” vyhlásil Juncker a uviedol, že “zatiaľ čo niektoré krajiny niekedy umožnia určitý stupeň nedôvery, v závislosti na tom, kto je pri moci vo fáze politického cyklu, v ktorom sa nachádzajú,” je presvedčený, že ” za pár rokov nás tieto problémy už nebudú znepokojovať ”

zdroj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *