Šéfka švédskej strany chce vyhodiť Maďarsko a Poľsko z EÚ, kvôli LGBTI - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Šéfka švédskej strany chce vyhodiť Maďarsko a Poľsko z EÚ, kvôli LGBTI

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Maďarsko a Poľsko majú byť z Európskej únie vylúčené kvôli takzvaným otázkam právneho štátu a LGBTI, povedala Nyamko Sabuniová, predsedníčka Švédske liberálnej strany.

V názorovo-redakčnom diely, ktorý zverejnil liberálny denník Expressen, Sabuninová naliehala na Európsku úniu, aby prijala “účinný mechanizmus”, ktorý by umožnil bloku podniknúť “rýchle a rázne kroky” proti krajinám ako Maďarsko a Poľsko, ktoré podľa nej “demontujú právny stáť a obmedzujú práva LGBTQ “.

“Európska spolupráca je založená na rade liberálnych hodnôt,” napísala Sabuniová. “Medzi ne patrí sloboda pohybu, ľudské práva a právny štát. Ak sa k týmto hodnotám nemôžete prihlásiť, potom nemáte s Európou nič spoločné. Potrestal ste sám seba. “

Liberálna vodkyňa okrem toho, že kritizovala vlády Maďarska a Poľska ako “autoritárske” a “utlačovateľské”, tvrdila, že Maďarsko – tak ako dnes – nesplní štandardy potrebné pre vstup do bloku.

“Je ľahko pochopiteľné, že dnešné Maďarsko by nikdy nebolo schválené ako člen Európskej únie,” napísala.

Neskôr v článku vyzýva Európsku úniu, aby zvolala osobitný samit, na ktorom by sa diskutovalo o tom, ako by sa malo s oboma stredoeurópskymi krajinami “konať”.

“Jedným z najdôležitejších tém summitu EÚ bude vypracovanie nových, prísnejších pravidiel, ako môžu krajiny dobrovoľne vystúpiť z Únie a prípadne byť nútené k vylúčeniu,” povedala.

Sabuniová tiež naliehala na Európsku úniu, aby sa obmedzili finančné prostriedky pre Maďarsko, a vyhlásila: “Príspevky Maďarsku z rozpočtu EÚ a obnovy musia byť čo najskôr obmedzené. Príjem peňazí z EÚ by nikdy nemal byť kombinovaný so zákonmi proti LGBTQ alebo iným porušovaním ľudských práv. “