Zo sveta

Šéfka švédskej strany chce vyhodiť Maďarsko a Poľsko z EÚ, kvôli LGBTI

Maďarsko a Poľsko majú byť z Európskej únie vylúčené kvôli takzvaným otázkam právneho štátu a LGBTI, povedala Nyamko Sabuniová, predsedníčka Švédske liberálnej strany.

V názorovo-redakčnom diely, ktorý zverejnil liberálny denník Expressen, Sabuninová naliehala na Európsku úniu, aby prijala „účinný mechanizmus“, ktorý by umožnil bloku podniknúť „rýchle a rázne kroky“ proti krajinám ako Maďarsko a Poľsko, ktoré podľa nej „demontujú právny stáť a obmedzujú práva LGBTQ „.

„Európska spolupráca je založená na rade liberálnych hodnôt,“ napísala Sabuniová. „Medzi ne patrí sloboda pohybu, ľudské práva a právny štát. Ak sa k týmto hodnotám nemôžete prihlásiť, potom nemáte s Európou nič spoločné. Potrestal ste sám seba. „

Liberálna vodkyňa okrem toho, že kritizovala vlády Maďarska a Poľska ako „autoritárske“ a „utlačovateľské“, tvrdila, že Maďarsko – tak ako dnes – nesplní štandardy potrebné pre vstup do bloku.

„Je ľahko pochopiteľné, že dnešné Maďarsko by nikdy nebolo schválené ako člen Európskej únie,“ napísala.

Neskôr v článku vyzýva Európsku úniu, aby zvolala osobitný samit, na ktorom by sa diskutovalo o tom, ako by sa malo s oboma stredoeurópskymi krajinami „konať“.

„Jedným z najdôležitejších tém summitu EÚ bude vypracovanie nových, prísnejších pravidiel, ako môžu krajiny dobrovoľne vystúpiť z Únie a prípadne byť nútené k vylúčeniu,“ povedala.

Sabuniová tiež naliehala na Európsku úniu, aby sa obmedzili finančné prostriedky pre Maďarsko, a vyhlásila: „Príspevky Maďarsku z rozpočtu EÚ a obnovy musia byť čo najskôr obmedzené. Príjem peňazí z EÚ by nikdy nemal byť kombinovaný so zákonmi proti LGBTQ alebo iným porušovaním ľudských práv. „