Šéfka Európskej komisie: V EÚ by sa malo povinne očkovať. Máme tu nový variant omikron - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Šéfka Európskej komisie: V EÚ by sa malo povinne očkovať. Máme tu nový variant omikron

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová dnes na brífingu uviedla, že v súvislosti so vznikom nového variantu covidu, omikron, je potrebné začať diskutovať o zavedení povinného očkovania v Európskej únii.

Podľa nej je v krajinách EÚ očkovaných 77 % dospelej populácie, zatiaľ čo zaočkovanosť celej populácie je 66 percent. To znamená, že až jedna tretina európskej populácie nemá vakcínu. To je podľa von der Leyenovej asi 150 miliónov ľudí.

„Nie všetci sa môžu očkovať, väčšina ale áno, a tak si myslím, že je pochopiteľné, aby sme viedli diskusiu o tom, ako môžeme ľudí presvedčiť a prípadne uvažovať o povinnom očkovaní v rámci Európskej únie,“ povedala von der Leyenová k vývoju koronavírusovej situácie v EÚ.

Šéfka Európskej komisie však poznamenala, že akékoľvek rozhodnutia o zavedení donucovacích opatrení sú plne v kompetencii členských krajín.

„Z toho dôvodu mi neprináleží dávať nejaké odporúčania. Ak sa pýtate na môj osobný názor, máme tu pandémiu a máme aj život zachraňujúce vakcíny, ktoré ale nie sú využívané adekvátne,“ dodala.

Leyenová počas dnešnej tlačovej konferencie vyzvala aj na to, aby členské štáty denne prehodnocovali reštrikcie ohľadom cestovania a urýchlili očkovanie posilňovacími dávkami. V súvislosti s novým variantom omikron by sa európske krajiny mali podľa von der Leyenovej pripraviť na najhoršie.

3 Replies to “Šéfka Európskej komisie: V EÚ by sa malo povinne očkovať. Máme tu nový variant omikron

  1. No tak potom preč z takej EU. Načo nám je EU, keď už ani cestovať slobodne nemôžme?
    EU ide sama proti sebe, proti svojim základným princípom, či to už teraz neplatí, lebo máme “pandémiu” chorého rozumu!?

  2. No ale Pfizer sa vyjadril, že na omikron je schopný dodať zmenenú “vakcínu” za 150 dní – 5 mesiacov. To už bude aj po omikrone. A hádam nechcú očkovať látkou vyrobenou ešte na čínsky vírus? Veď ten už je podľa Krajčího dávno preč…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *