Šefčovič lietal s Trumpom. Slováci si môžu vybrať, či budú odoberať ruský alebo americký plyn! - MAGAZÍN 1
Slovensko Zo sveta

Šefčovič lietal s Trumpom. Slováci si môžu vybrať, či budú odoberať ruský alebo americký plyn!

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Slovenský podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič je na oficiálnej návšteve Spojených štátov amerických, kde s americkým prezidentom Donaldom Trumpom vyslal do Európy tankery s plynom. Tankery sa do Európskej únie vydali po novej námornej trase z amerického HACKBERRY.

Týmto vyslaním amerických tankerov s plynom Európska únia ukončila desaťročný proces budovania väčšej energetickej bezpečnosti. Novú trasu v utorok slávnostne otvorili americký prezident Donald Trump a slovenský podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.

“Začatím projektu Cameron LNG je konkrétnym dôkazom nášho strategického partnerstva v oblasti energetickej bezpečnosti a spolupráce,” uviedol Maroš Šefčovič, ktorý je podpredsedom Európskej komisie a je zodpovedný za energetickú úniu. Zároveň politik dodal, že do slovenských domácností sa americký plyn môže dostať už za dva roky, najskôr je ale nutné dokončiť pripojenie k poľskému terminálu
Ústí nad Svinou (Świnoujście).

Keď bude vybudované napojenie na poľský terminál, bude si môcť Slovensko vyberať, aký plyn si vyberie. Zo slov politika vyplýva, že Slováci budú americký plyn odoberať iba v prípade, ak bude lacnejší ako ten ruský. Odber amerického plynu je možný aj v prípade, keby došlo k prerušeniu dodávok, ako tomu bolo napríklad na začiatku roka 2009.

“Akoby to bolo včera, keď Európa musela čeliť energetickej kríze, ktorá mnohé štáty prinútila, aby sa rozhodli, či plyn pôjde do domácností, nemocníc alebo priemyslu,” uviedol Šefčovič.

Slovenské delegácie do USA nie sú v poslednej dobe tak výnimočné. Nedávno s americkým prezidentom Donaldom Trumpom konal slovenský premiér Peter Pellegrini. Šefčovič sa navyše preletel s Donaldom Trumpom americkým lietadlom Air Force One, keď leteli do Louisiany. Letel s nimi aj americký veľvyslanec pre Európsku úniu Gordon Sondland, ktorý uviedol, že Spojené štáty budú zohrávať rozhodujúcu a strategickú úlohu v budúcich energetických potrebách Európy, čo ukončí ruské škrtenie európskej energie. Podľa neho ide o dôležitý moment, ktorý je podobný pádu Berlínskeho múru. “Je to začiatok konca dominancie jediného energetického zdroja v Európe,” uviedol.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *