Spoločnosť Zo sveta

Šéf pražských moslimov vyzval na ozbrojovanie! (VIDEO)

„Vo svetle posledných tragických udalostí informujem všetkých našich členov, hlavne mužov – všetci, ktorí majú záujem si urobiť zbrojný preukaz, ozbrojiť sa kvôli ochrane zdravia a majetku, obráťte sa na mňa a ja vám s tým pomôžem.“ Takýto video odkaz po útoku v mešitách na Novom Zélande natočil pre moslimov nový predseda pražskej moslimskej obce právnik Leonid Kušnarenko.

Ústredie moslimských obcí sa od jeho správania dištancovalo, chce po ňom vysvetlenie a hovorí, že jeho slová akurát môžu prehĺbiť napätie medzi českou spoločnosťou a moslimami.

„V Spojených štátoch Amerických sa ľudia bežne ozbrojujú a moslimovia tam robia aj ostrahu mešít. V tom by sme sa mali inšpirovať, pretože ako je vidieť, v islamofóbnej vlne sú niektorí ľudia schopní vziať zbraň a ísť strieľať. Urobiť ostrahu mešít je môj nápad, určite sa to niektorým bratom a sestrám páčiť nebude, pretože majú iný smer, ale ja nechcem byť pasívny a čakať až terorista vtrhne do mešity, „hovorí Kušnarenko.

Video už teraz rieši Ústredie moslimských obcí v ČR. Jeho predseda Muneeba Alrawi MF DNES povedal, že od Kušnarenka chce vysvetlenie.

„My sa od takých aktivít dištancujeme a toto je úplne nesprávna výzva, úplne zlý krok. Požiadame o vysvetlenie ako pána Kušnarenka, tak celú pražskú obec. Ústredie má právo vylúčiť každého, kto by sa správal nevhodne a hrubo proti názorom ústredia. Toto je precedens, ktorý musíme riešiť, ale znovu opakujem, že sa od tohto kroku dištancujeme, „povedal Alrawi.

Kušnarenko sa stal novým predsedom pražských moslimov pred mesiacom. Ústredie teraz rieši sťažnosť časti veriacich, ktorí voľby napadli. Bývalý prokurátor z Ukrajiny bol od začiatku vo voľbách favoritom, aj preto, že bol v minulosti blízkym človekom bývalého pražského imáma Sámer Shehadeha. Toho dokonca zastupoval ako právnik, keď bol Shehadeh obvinený z podpory terorizmu. Shehadeh následne utiekol do Mauritánie a odtiaľ do Jordánska, kde sa až do vlaňajšieho novembra skrýval. Potom ho zatkla polícia. V tom čase už však všetko svoje podnikanie previedol práve na právnika Kušnarenka.

Ten tak dnes ovláda aj 67 percent Shehadehovy firmy Alminbar, zvyšnú tretinu vlastní Miroslav Krakovič – konvertita, ktorý bol v roku 2014 zvolený za podpredsedu Moslimské obce v Prahe.

„Firma Alminbar si prenajímala priestory modlitebne v Opletalovej ulici v Prahe a poskytovala ich moslimskej obci,“ hovorí pre zdroj MF DNES, vysoko postavený policajt. Potvrdzuje to aj predseda Moslimských obcí v ČR Muneeba Alrawi s tým, že moslimovia vtedy nesúhlasili s prenájmom mešity skrze Shehadehovu firmu. Zmluva medzi firmou a moslimskou obcou však uzavretá bola.

Kušnarenko predtým pracoval ako kriminalista a vyšetroval tie najťažšie zločiny – ťažké ublíženia na zdraví a vraždy. Následne sa stal prokurátorom a pred dvadsiatimi rokmi odišiel do Česka. Ako sám hovorí, z ekonomických dôvodov. V moslimskej komunite však o ňom zaznieva, že veľmi často zastupuje Rusov, má výborné kontakty na ruskom veľvyslanectve, alebo že je zástupcom kaukazskej komunity, ktorá má extrémistické názory.

Prohlášení / pro bratry / ZP

Uverejnil používateľ Леонид Кушнаренко Nedeľa 17. marca 2019

zdroj. idnes.cz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *