Šéf Moderny: Vakcíny nebudú dostatočne účinné proti omikronu. Ideme vyrábať ďalšie miliardy - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Šéf Moderny: Vakcíny nebudú dostatočne účinné proti omikronu. Ideme vyrábať ďalšie miliardy

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Účinnosť vakcín proti koronavírusu sa značne zníži v súvislosti s objavením nového kmeňa omikrón, domnieva sa hlavný výkonný riaditeľ spoločnosti Moderna Stefan Bansel.

Ako povedal v rozhovore pre noviny The Financial Times, budú súčasné vakcíny oveľa menej účinné voči kmeňu omikron v porovnaní s predchádzajúcimi variantmi covidu. Podľa jeho názoru uplynú mesiace, kým budú môcť spoločnosti vyrábať vo veľkom rozsahu prípravky účinné proti novým kmeňom.

„Myslím si, že neexistuje taká realita, v ktorej by bola efektivita na rovnakej úrovni, ako proti kmeňu delta… Myslím si, že dôjde k značnému zníženiu účinnosti. Jednoducho neviem, aké veľké toto zníženie bude, pretože musíme počkať na údaje. Ale všetci vedci, s ktorými som hovoril… sú toho názoru, že „dobre nebude“, upozornil Bansel.

Dodal, že existencia veľkého množstva mutácií v hrotovom proteíne nového kmeňa covidu-19 a jeho rýchle šírenie v JAR môžu mať za následok to, že súčasné vakcíny bude možno v budúcom roku treba zmeniť.

Bansel tiež uviedol, že v roku 2022 plánuje spoločnosť Moderna vyrobiť dve až tri miliardy dávok vakcíny proti covidu.

Podľa slov výkonného riaditeľa Moderny väčšina odborníkov predpokladala, že tak vysoko mutovaný variant covidu, ako je omikron, sa neobjaví skôr ako za rok alebo za dva.

Bansel predtým vyhlásil, že na vývoj a dodávky vakcíny proti novému kmeňu covidu omikron bude treba niekoľko mesiacov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *