Saková: Načo mám byť v takej komisii, kde sa dozviem pod rúškom „utajenia“ to, čo médiá ešte skôr

Bývalá ministerka vnútra a dnes opozičná poslankyňa strany Hlas, Denisa Saková sa stala členkov komisie, ktorá má vyšetrovať smrť generála Milana Lučanského. Saková sa ale pýta, načo má byť v takej komisii, kde sa dozvie to, čo majú médiá ešte skôr.

„Ak niekto čakal, že včera na ministerstve spravodlivosti zasiahne ruka skutočnej spravodlivosti a pod dozorom, dohľadom a kontrolou sa prešetria všetky okolnosti súvisiace s väzobným stíhaním generála Milana Lučanského, tak sa riadne zmýlil. Avizovaná komisia bola zriadená na základe rozhodnutia ministerky spravodlivosti, ale len na preskúmanie dodržiavania nariadení a vykonávania procesných úkonov príslušníkov zboru väzenskej a justičnej stráže. Komisia nebude nahrádzať žiadne orgány činné v trestnom konaní, t.j. vyšetrovateľov, prokurátorov, ani príslušníkov Úradu inšpekčnej služby ministerstva vnútra SR.“ píše v úvode Saková.

„Ako členovia komisie môžeme svojimi nápadmi a podnetmi podporovať vyšetrovanie, prípadne si žiadať informácie od orgánov činných v trestnom konaní, ktoré nám však nemajú na akom právnom poskytnúť. V najbližších dňoch dostaneme spis zo ZVJS, môžeme navštíviť väznicu a do dvoch týždňov pani ministerka očakáva, že našu prácu uzatvoríme. A väznicu sme vraj mohli ísť pozrieť už aj dnes… ibaže to by sme videli iba celu a keby sme sa spýtali príslušníkov ZVJS niečo, tak asi by ich nestihli zbaviť mlčanlivosti obratom za včerajšie popoludnie. A zdravotná dokumentácia, ktorá koluje v médiách už niekoľko dní? Tak tú môžeme dostať iba so súhlasom rodiny, ktorá ju – mimochodom netušíme, či vôbec – už oficiálne obdržala… A keď sme sa s opozičnými kolegami dožadovali, či nemôže byť členom tejto skupiny aj niekto z rodiny nebohého generála Lučanského, bolo nám povedané, že by len zbytočne vynášali informácie na verejnosť a vnášali emócie do práce komisie.“ píše ďalej Saková.

„Troška schizofrenické – keďže včera večer dostali médiá viac dokumentov, ako my na samotnej včerajšej “vyšetrovacej”, respektíve kontrolnej komisii. A keď si k tomu všetci čítame citlivé a utajované informácie z vyšetrovacích spisov v médiách na dennom poriadku, tak neviem, čo vlastne my ideme na komisii preverovať. A tu sa mi podsúva otázka samej sebe… išla som do komisie z úcty k Milanovi Lučanskému, ktorý celý svoj profesionálny život zasvätil práci, boju proti mafiánskym skupinám, ktoré terorizovali slovenský národ. Chcela som poznať pravdu a získať fakty, čo sa vlastne v decembri minulého roka stalo. Po včerajšom dni a po scenári, ktorý nám ministerstvo spravodlivosti pripravilo, si kladiem otázku, načo mám byť v takejto komisii a strácať tam čas, keď sa dozviem pod rúškom “utajenia” a “mlčanlivosti” presne to, čo majú médiá a ešte dokonca skôr.“ dodáva.