Ruský súd uložil blogerovi päť rokov za extrémizmus. Podľa verdiktu hrozil policajtom útoky na ich deti

Moskovský súd v utorok poslal na päť rokov za mreže bloggera Vladislava Sinica. Odsúdený bol za extrémizmus kvôli tomu, že po potlačení opozičných demonštrácií v hlavnom meste Ruska vyhrážal útokmi na deti policajtov a príslušníkov Národnej gardy. „Súd sa rozhodol uznať Sinica vinným a potrestať ho odňatím slobody na päť rokov,“ uviedla sudkyňa podľa agentúry TASS.

Sinica zatkli vyšetrovatelia na začiatku augusta. Podľa ich verzie bloger pod prezývkou Max Steklova na konci júla na twitteri zverejnil výzvu k násiliu na deťoch príslušníkov poriadkových síl. Výzva bola medzitým zmazaná, napísal denník Vedomosti na svojom webe.

„Treba sa pozrieť na roztomilé šťastné rodinné fotografie, zistiť z fotky kde policajt žije a potom dieťa statočného policajta jednoducho raz nepríde zo školy. Namiesto dieťaťa prichádza do pošty CD s videom popravy.“ napísal Sinica.

Bloger bol obvinený podľa paragrafu o vyvolávaní nenávisti či zášti voči skupine obyvateľov s hrozbou násilia. Hrozilo mu až šesť rokov väzenia – práve tento maximálny trest žiadal prokurátor.

Sinica priznal, že zverejnil „sprostý a neetický tweet“ v pobúrení nad počínaním poriadkových síl pri rozháňaní opozičnej demonštrácie v Moskve, ale obvinenia odmietol.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.