Zo sveta

Ruský prezident Putin zablahoželal Bidenovi k zvoleniu za prezidenta USA

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Ruský líder Vladimir Putin dnes zablahoželal Joeu Bidenovi k víťazstvu v amerických voľbách. Biden vo voľbách USA celkom získal 306 hlasov voliteľov. O gratuláciu Putina informoval Kremeľ.

Putin v telegrame zvolenému prezidentovi zaželal veľa úspechov a vyjadril presvedčenie, že Rusko a USA, ktoré nesú osobitnú zodpovednosť za globálnu bezpečnosť a stabilitu, nehľadiac na rôzne názory môžu reálne napomáhať riešení mnohých problémov a výziev, s ktorými teraz svet čelí.

Ruský prezident poznamenal, že vzhľadom na to by rusko-americká spolupráca založená na princípoch rovnoprávnosti a vzájomného rešpektu zodpovedala záujmom národov oboch štátov a celého medzinárodného spoločenstva.

„Zo svojej strany som pripravený k spolupráci a kontaktom s Vami,“ zdôraznil Putin.

Demokratický kandidát Joe Biden získal 306 hlasov voliteľov, ako posledný boli započítané hlasy z Havaja. Demokratovi už predtým bolo prisúdené 270 hlasov potrebných pre zvolenie prezidentom, Trump získal 232 hlasov – presne toľko, koľko predpovedali médiá rad týždňov.

Hlasovanie voliteľov potvrdzuje vôľu voličov vyjadrenú v rámci celoštátneho hlasovanie 3. novembra v každom štáte. K víťazstvu je potrebné získať 270 hlasov voliteľov z možných 538. Podľa mediálnych odhadov mal Biden získať 306 hlasov voliteľov proti 232 pre Trumpa.

Hlasovanie voliteľov činí výsledky volieb oficiálnymi, avšak definitívny výsledok bude oznámený 6. januára, kedy ho bude musieť schváliť spoločné zasadnutie Kongresu. Hlasovanie kolégia voliteľov sa v pondelok obišlo bez kolízií, pri ktorých volitelia nehlasujú tak, ako im prikázali voliči.