Rusko varuje Európu pred rozmiestnením amerických rakiet: "Nebuďte miestom pre americké rakety!" - MAGAZÍN 1
Slovensko Zo sveta

Rusko varuje Európu pred rozmiestnením amerických rakiet: “Nebuďte miestom pre americké rakety!”

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Moskva varuje európske štáty pred rozmiestnením amerických rakiet na ich územie, povedal novinárom námestník ministra zahraničia Alexander Gruska.

Zdôraznil, že otázka rakiet stredného doletu je vecou strategickej stability a európskej bezpečnosti.

“Európania by sami mali mať záujem urobiť všetko pre to, aby zabránili zmeniť ich kontinent na platformou pre rozmiestnenie a vypúšťanie amerických rakiet,” citovala diplomata RIA Novosti.

Zdôraznil, že takéto umiestnenie by ohrozilo územie týchto štátov, ak by sa “sklonili pod americkým tlakom, ak by takýto tlak bol prítomný”.

Gruško poznamenal, že Rusko dostalo signál od NATO, že aliancia nemá v úmysle rozmiestniť rakety stredného doletu s jadrovými hlavicami (Rusko ale dalo už skôr najavo, že vyhlásením NATO v tejto veci veľmi neverí – pozn. Red.).

“Akékoľvek rozmiestnenie amerických rakiet stredného doletu v regiónoch v bezprostrednom susedstve Ruska bude mať strategický význam, ovplyvní strategickú rovnováhu a táto hrozba bude v porovnaní so strategickými systémami ešte naliehavejšie, pretože doba letu (rakiet) je kratšia,” zdôraznil Gruško.

ZSSR a USA podpísali zmluvu o INF v roku 1987: strany sa zaviazali zničiť všetky systémy pozemných balistických a riadených striel so stredným doletom (tisíc až 5,5 tisíc kilometrov) a krátkym doletom (od 500 do tisíc kilometrov).

V októbri 2018 Trump oznámil stiahnutie Washingtonu z dohody kvôli “porušeniu” záväzkov Moskvy, ale americká strana neposkytla pre svoje tvrdenia dôkazy. Rusko opakovane vyhlásilo, že je plne v súlade so Zmluvou o INF.

Naopak ruský minister zahraničia Sergej Lavrov poznamenal, že Moskva má na Washington veľmi závažné otázky ohľadom realizácie zmluvy samotnými Američanmi. V roku 2019 Rusko v reakcii na americké akcie pozastavilo svoju účasť v zmluve o INF.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *