Rusko už nemá strach zo sankcií USA a to priťahuje do krajiny nových investorov - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Rusko už nemá strach zo sankcií USA a to priťahuje do krajiny nových investorov

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Nálada na ruskom akciovom trhu už dávno nebola na takej vysokej úrovni, napísal nemecký denník Frankfurter Allgemeine.

Na rozdiel od “prosperujúcej burzy” však ruská ekonomika v prvom štvrťroku tohto roka vzrástla len o 0,5%. Zahraniční investori sa však neboja: skutočnosť, že sa Ruská federácia konečne začala zbavovať strachu z nových sankcií v USA, je pre nich kľúčová, uviedla nemecké tlač.

Nálada na ruskom akciovom trhu už dávno nebola tak pozitívna, uviedol Frankfurter Allgemeine.

Od marca tohto roka vzrástol index RTS denominovaný v dolároch o 10% a dosiahol hodnotu začiatkom roka 2018 – ešte predtým, než sa ruský akciový trh v dôsledku nových amerických sankcií zrútil, vysvetlila autorka článku Katharina Wagnerová.

Index Moskovskej burzy, vyjadrený v rubľoch, tiež rastie – od začiatku roka 2018 takmer o 28%. Na rozdiel od “prosperujúcej burzy” však ruská ekonomika v prvom štvrťroku tohto roka vzrástla len o 0,5%, uviedla novinárka Allgemeine.

“Pre investorov je však úplne rozhodujúci tento aspekt: ​​strach z nových sankcií (v Rusku) ustupuje,” poznamenala Wagnerová.

Najmä rubeľ, ktorý sa od začiatku roka posilnil, prispel k “dobrej dynamike”. Rozhodnutie Federálnej rezervnej banky v januári, nezvyšovať kľúčovú sadzbu “opäť urobilo pre investorov atraktívnou rozvojovú krajinu, ako je Rusko.”

Novinárka nemeckého denníka navyše uviedla, že od roku 2014 vláda a centrálna banka Ruska prijali finančné a politické opatrenia, ktoré tiež prispievajú k stabilizácii ekonomickej situácie v krajine.

Napríklad príjmy z vývozu ropy za cenu vyššiu ako 40 dolárov za barel sú prevedené na menu a prevedené do Národného fondu sociálnej starostlivosti Ruska. Zahraničný dlh je malý, prebytok rozpočtu je “luxusných” 2,7% HDP, zatiaľ čo miera inflácie po zvýšení DPH sa ukázala byť nižšia, než sa experti obávali, upozornila Wagnerová.

“Na pozadí finančnej a politickej stability sú tiež príťažlivé ruské vládne dlhopisy,” zdôraznila autorka článku. “V prvých mesiacoch tohto roka vydalo Rusko viac štátnych dlhopisov ako v roku 2018, vrátane dolárových, a zároveň úspešne. Zahraniční investori získali v máji 40% emitovaných cenných papierov. V rovnakom roku ruské ministerstvo financií plánuje vydať ešte viac štátnych dlhopisov v dolároch a eurách. “

Podľa názoru Konstantina Vyškovského, vedúceho dlhového oddelenia ministerstva financií Ruskej federácie, by to malo chrániť Rusko pred novými americkými sankciami, pretože veľké americké fondy, ako je napríklad Kalifornský dôchodkový fond, už investovali do ruských štátnych dlhopisov.

Čím viac budú ruské vládne dlhopisy v rukách zahraničných investorov, tým menej budú Spojené štáty ukladať nové sankcie, povedal šéf dlhového oddelenia ruského ministerstva financií.

Dôveru v skutočnosť, že sa Ruská federácia teraz nemusí báť nových sankcií USA, doplňuje zahraničným investorom rastúce napätie konfliktov Washingtonu s Teheránom a Pekingom, dodala novinárka Frankfurter Allgemeine.

zdroj: https://www.faz.net/aktuell/finanzen/finanzmarkt/am-russischen-aktienmarkt-schwindet-angst-vor-neuen-sanktionen-16221267.html

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *