Rusko splnilo svoj sľub a zaviedlo odvetné sankcie voči EÚ - MAGAZÍN 1
Slovensko Zo sveta

Rusko splnilo svoj sľub a zaviedlo odvetné sankcie voči EÚ

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Moskva rozšírila zoznam predstaviteľov členských štátov EÚ, ktorým je zakázané vstupovať na územie Ruska. Ich počet bude rovný európskemu zoznamu, ktorý únia zverejnila v apríli. Informovalo o tom Ministerstvo zahraničných vecí RF.

Ministerstvo pripomenulo, že Európska únia nedávno uložila rad jednostranných sankcií proti ôsmim Rusom. Ministerstvo zároveň zdôraznilo, že dôvody pre takéto rozhodnutie EÚ boli neopodstatnené a niekedy absurdné.

“V tomto ohľade sa ruská strana rozhodla rozšíriť vzájomný zoznam zástupcov členských krajín a inštitúcií EÚ, ktorým je zakázané vstupovať na územie Ruskej federácie. Počet figurantov v ruskom zozname bol uvedený do rovnováhy so zoznamom Európskej únie, “uvádza sa v správe.

V marci tohto roku Európska únia kvôli incidentu v Kerčskom prielive zaviedla protiruské sankcie. Rozhodnutie bolo zverejnené v oficiálnom časopise únie.

Ministerstvo zahraničia RF vtedy následne informovalo, že Rusko bude reagovať. “Ruská strana nenechá bez reakcie nepriateľské správanie EÚ,” uviedlo ministerstvo na svojich oficiálnych stránkach.

25. novembra narušili ukrajinské vojenské lode Berďansk, Nikopol a Jany Kapu štátnu hranicu Ruska. Niekoľko hodín vykonávali na mieste nebezpečné manévre a ignorovali požiadavky ruských úradov.

Následne bolo rozhodnuté týchto narušiteľov zadržať. Na palube sa nachádzalo celkovo 24 členov armády, vrátane pracovníkov služby bezpečnosti Ukrajiny. Všetci boli zatknutí a obvinení z narušenia štátnej hranice.

Kyjev následne obvinil Moskvu z agresie. Ukrajinská vláda na území desiatich oblastí vyhlásila vojnový stav. Tento režim dovoľoval dočasne obmedziť ústavné práva a slobodu občanov, vrátane práva účasti vo voľbách.

Ruský prezident Vladimir Putin označil incident v Kerčskom prielive za vopred naplánovanú provokáciu, ktorá súvisí s veľmi malými šancami Petra Porošenka v blížiacich sa prezidentských voľbách. Ruský prezident vyhlásil, že pohraničníci plnili svoje povinnosti, pokiaľ ide o ochranu štátnej hranice.

Zdroj: snews.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *