Rusko pravdepodobne stojí za kyber útokom na českú inštitúciu. Z akej krajiny sa ale najčastejšie útočí? - MAGAZÍN 1
Zo sveta

Rusko pravdepodobne stojí za kyber útokom na českú inštitúciu. Z akej krajiny sa ale najčastejšie útočí?

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Rusko pravdepodobne vykonalo kybernetickú špionáž za nemenovanú strategickú inštitúciu českej vlády. Vo výročnej správe za rok 2019 o tom informoval Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB). Kybernetických útokov medziročne v Česku pribudlo.

NÚKIB neuviedol, o akú presne inštitúciu ide. V správe sa uvádza, že špionáž začala takzvaným spear-phishingovým e-mailom. Užívateľ z e-mailu, ktorý sa tvári dôverne, stiahne škodlivý program, vďaka ktorému útočník prenikne do systému.

Úrad tvrdí, že s pravdepodobnosťou 85% za špionážou stojí skupina Sofacy, ktorú odborná komunita spája s ruskou vojenskou rozviedkou GRU.

V správe sa ďalej píše, že NÚKIB vlani nezaznamenal aktivitu skupiny WinNT, ktorá sa zaoberá najmä kybernetickou priemyselnou špionážou. Tá má byť zase údajne spojená s Čínou. Podľa úradu však existuje až päťdesiatpercentná pravdepodobnosť, že by sa táto skupina mohla pokúsiť o ďalší útok v budúcnosti.

Najviac útokov pochádza z USA

Vlani bolo zaznamenaných 217 kybernetických útokov proti českým inštitúciám, organizáciám a firmám. Medziročne ich pribudlo 53. Väčšina z nich mala formu spamu, phishingu alebo podvodných e-mailov, ktoré často umožňujú vykonávať škodlivejšie akcie.

Podľa NÚKIBu ubudlo počítačov s cieľom zneužiť ich k ťažbe kryptomeny. Zmenil sa aj charakter vydieračských útokov. Nie sú vedené plošne, ale cielene. K jednému takémuto útoku došlo napríklad na Benešovsku nemocnicu. Kritická infraštruktúra vlani žiadnemu sústredenému útoku nečelila.

Najzávažnejšia je situácia práve v zdravotníctve, kde chýbajú prostriedky na zabezpečenie kybernetickej bezpečnosti. Podľa úradu sa tu množstvo peňazí vyčlenených na digitálnu ochranu pohybuje medzi nulou a piatimi percentami z celkového rozpočtu.

Bezpečnostná spoločnosť Check Point v máji informovala, že najčastejším zdrojom kybernetických hrozieb pre české firmy a organizácie sú Spojené štáty, z ktorých pochádza 33% hrozieb. 22% hrozieb pochádza z domácich hackerov, 17% z Írska, 8% z Holandska, 7% z Nemecka a 5% zo Španielska.

Potrebujeme vašu podporu, aby sme mohli pokračovať!

Liberálna politika neustále útočí a snaží sa bojovať proti našim správam! Na sociálnych sieťach nám je obmedzovaní dosah našich článkov a totalitné praktiky nám znižujú príjmy z reklám. Je to účelové a vieme o tom. Pomôžte nám ľubovoľnou sumou udržať náš magazín, aby sme Vám mohli neustále prinášať správy, ktoré sa liberálnym médiám a politikom nepáčia. Ďakujeme Vám! Kliknite sem a môžete nám pomôcť v boji proti liberálnej politike!