Zo sveta

Rusko nasadí pri poľských hraniciach hypersonické rakety

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Rusko považuje za svoju prioritu rozmiestniť nové Hypersonické raketové systémy Kh-47m2 Kinžal na západe krajiny v Kalingradskej oblasti, napísal ruský denník Izvestija. Zdroje denníku nespresnili, kedy presne k tomuto nasadeniu dôjde, ale uviedli, že nové Kinžaly budú pridané k vojenským jednotkám v súlade s ich tempom výroby.

Predtým boli raketami Kinžal vybavené iba ruské jednotky Južného vojenského okruhu.

Začiatkom roku 2021 hovorili zástupcovia ruských ozbrojených síl o plánoch rozmiestniť rakety v Krasnojarskom kraji na Sibíri.

Generálny štáb ozbrojených síl tiež informoval o vykonávaní vojenských cvičení s využitím rakiet Kinžal v Arktíde. Strely má v budúcnosti používať Severná flotila.

Denník Izvestija zdôraznil, že iné ozbrojené sily v iných krajinách ešte len začínajú vytvárať systémy, ako sú rakety Kinžal.

„Žiadny štát nemá spoľahlivú obranu proti nadzvukovými strelám,“ napísal denník.

Vojenský komentátor Wiktor Murachowski oznámil denníku Izvestija, že v porovnaní s raketovým systémom Iskander, ktorého presun vyžaduje veľa času, môžu byť rakety Kinžal v priebehu niekoľkých hodín prevezené na ktorékoľvek miesto Západného vojenského okruhu.

Západný vojenský okruh zahŕňa Kaliningradskú oblasť hraničiacu s Poľskom, ruské regióny hraničiace s Bieloruskom, stredoeurópsku časť krajiny vrátane Moskvy a severozápadnú časť s Petrohradom.

Ruský prezident Vladimir Putin prvýkrát prehovoril o raketách Kinžal vo svojom prejave pred parlamentom v roku 2018.

Podľa vojenských expertov sú Hypersonické strely Kinžal modifikáciou balistických striel krátkeho doletu Iskander.

Putin vysvetlil, že Kinžaly môžu dosiahnuť rýchlosť až desaťkrát vyššiu, než je rýchlosť zvukových a úderných cieľov v okruhu 2000 kilometrov za použitia konvenčných alebo jadrových hlavíc.