Rusko je pripravené usporiadať stretnutie Putina s Trumpom. Má to ale jeden háčik - MAGAZÍN 1
Slovensko Zo sveta

Rusko je pripravené usporiadať stretnutie Putina s Trumpom. Má to ale jeden háčik

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Moskva je pripravená usporiadať schôdzku prezidentov Ruskej federácie a Spojených štátov Vladimira Putina a Donalda Trumpa aj pred summitom G20 v japonskej Osake. Avšak Washington na to doteraz nijako nereagoval. Uviedol hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

“Môže to byť v predvečer G20, avšak zatiaľ môžeme konštatovať, že doteraz sa neobjavili žiadne iniciatívy z americkej strany,” povedal Peskov pre kanál Rossia 1.

Predtým hovorca ruského prezidenta informoval, že Putin a Trump budú mať možnosť pre krátke jednanie “na nohách” počas summitu.

“Pravdepodobne musíme byť veľmi opatrní s nuansami, pretože Trump hovorí, že sa stretne s Číňanmi, Rusmi a ďalšími krajinami. Možno ide o priechodné stretnutia, ako to hovoria diplomati – “na nohách”. Nie je to samozrejme stretnutie v plnom formáte, nedovolí to prejednať objem otázok, o ktorých by sa malo jednať, ktoré sú na programe dňa, “povedal.

Hlavy dvoch štátov sa prvýkrát zišli na summite G20 v Hamburgu v júli 2017. Následne sa dvojstranné stretnutie konalo v Helsinkách. Stretnutie dvoch lídrov bolo tiež naplánované na summite G20 v Argentíne v decembri 2018, ale prezident USA zrušil svoju účasť jeden deň pred dohodnutým termínom.

V tomto ohľade ruská strana uviedla, že je pripravená na dialóg so Spojenými štátmi, ale pod podmienkou, že iniciatíva takého kontaktu má pochádzať z Washingtonu.

Rozhodnutie usporiadať summit G20 v roku 2019 v Japonsku bolo urobené po minuloročnom stretnutí vedúcich predstaviteľov G20 v Nemecku. Summit sa bude konať 27. a 28. júna. Osaka je tretím najväčším japonským mestom s populáciou asi 2,7 milióna ľudí.

G20 je neformálnym fórom pre najväčšie ekonomiky sveta, ktoré bolo vytvorené v reakcii na finančnú krízu rokov 1997 – 1998 v Ázii. Tá mala negatívny dopad nielen na regionálnu, ale aj globálnu ekonomiku.

Súčasne sa G20 zaoberá dosiahnutím globálnej ekonomickej stability, vytváraním podmienok pre trvalo udržateľný rozvoj, znižovaním rizík finančných kríz a reformou globálnej finančnej architektúry.

G20 tvoria: USA, Kanada, Veľká Británia, Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Japonsko, Austrália, Argentína, Brazília, India, Indonézia, Čína, Južná Kórea, Mexiko, Rusko, Saudská Arábia, Turecko, Južná Afrika a Európska únia.

zdroj: sputnik

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *