adplus-dvertising

Rusko: Česko v snahe zavďačiť sa USA v súvislosti s americkými sankciami proti Rusku prekonalo aj svojich zámorských pánov

Ruské ministerstvo zahraničia zverejnilo na svojich webových stránkach oficiálny komentár k vyhosteniu 18 diplomatov, v ktorom vyjadrilo českým úradom silný protest.

„České úrady prijali bezprecedentné rozhodnutia a vyhostili 18 zamestnancov ruského veľvyslanectva na základe nepodložených a pritiahnutých za vlasy zámienok o zapojení ruských tajných služieb do výbuchu vo vojenských skladoch vo Vrběticích v roku 2014. Je to o to absurdnejšie, že české úrady už skôr z explózií vinili firmy, ktoré tieto sklady vlastnia, „uvádza sa vo vyhlásení.

Predstavitelia ministerstva poznamenávajú, že vyhostenie ruských diplomatov je ďalšou fázou protiruských sankcií, ktoré Česká republika v posledných rokoch podniká.

„Tento nepriateľský krok bol pokračovaním radu protiruských akcií, ktoré Česká republika podnikla v posledných rokoch. Nemožno nevidieť tiež americkú stopu. V snahe potešiť Spojené štáty na pozadí nedávnych amerických sankcií proti Rusku české úrady dokonca prekonali svojich zámorských pánov, „stojí vo vyhlásení.

Pripomeňme, že Spojené štáty vo štvrtok uvalili na Rusko nové sankcie, pod ktoré spadalo 32 fyzických osôb a spoločností. Nové sankcie navyše zakazujú americkým finančným inštitúciám nakupovať ruské vládne dlhopisy po 14. júni. Washington tiež povedal, že vyhostí 10 diplomatických pracovníkov.

Ruské ministerstvo zahraničia tiež poznamenalo, že Českú republiku čakajú vážna odvetné opatrenia.