Zo sveta

Ruské raketové lode vstúpili do Čierneho mora, kam mieria americké torpédoborce (Video)

Magazín1 potrebuje vašu pomoc! Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia! Aby sme mohli v našej práci pokračovať, potrebujeme vašu podporu. ĎAKUJEME! IBAN: SK2811000000008017035353

Na juhu Ruska sa začala kontrolná previerka námorných síl za zimné výcvikové obdobie, oznámili v oddelení informačnej podpory Čiernomorskej flotily. Predtým bolo oznámené, že do Čierneho mora sú vyslané americké torpédoborce.

Delostreleckej paľby na povrchové a vzdušné ciele sa zúčastní fregata Admirál Makarov, malé raketové lode Grajvoron a Vyšnij Voloček, raketové vznášadlo Samui, minolovka Ivan Golubec, a tiež veľké výsadkové lode. Posádky už vykonali nácvik prekonanie domnelého mínového poľa.

„Rolu údajného nepriateľa budú hrať námornej štítové ciele,“ dodáva sa v správe.

Previerka zahŕňa aj lietadlá a vrtuľníky námorného letectva a protivzdušnej obrany flotily.

Zdroj tureckého ministerstva zahraničia už skôr oznámil Sputniku, že Washington informoval Ankaru o priechodu torpédoborcov Roosevelt a Donald Cook cez Bospor do Čierneho mora, kde sa budú nachádzať od 14.-15. apríla do 4.-5. mája.

Podľa hovorcu Pentagonu Johna Kirbyho sú operácie amerických vojnových lodí v Čiernom mori „rutinné“, USA tieto akcie koordinujú s tureckými úradmi na základe Konvencie z Montreux.

Cvičenie je reakciou na príchod prvej z dvoch amerických vojnových lodí –  torpédoborcov USS Donald Cook a USS Roosevelt. Očakáva sa, že dnes dorazia do Čierneho mora obe, a to aj napriek ruským varovaniam, aby od príchodu upustili „pre svoje dobro“.