Politika Zo sveta

Ruské námorníctvo dostalo systémy, ktoré oslepia nepriateľa a spôsobia mu halucinácie

Lode námorníctva Ruskej federácie budú vybavované systémom, ktorý dokáže oslepiť nepriateľa a vyvolať u neho halucinácie. Ide o zariadenie pre vizuálne a optické rušenie 5P-42 Filin. Sputniku to oznámila tlačová služba holdingu Ruselectronics, ktorý tieto systémy vyvíja.

Zariadenie je určené na oslepenie nepriateľa v noci a po zotmení. Fungovanie Filin je založené na moduláciu jasu svetelného žiarenia. Nízkofrekvenčné kmity jasu vyvolávajú dočasnú poruchu zraku kvôli podráždeniu zrakového nervu.

Dané zariadenie bolo testované na dobrovoľníkoch, ktorí mali pomocou zbraní strieľať na cieľ. Tí v priebehu testovania Filin uvádzali, že „cieľ nie je vidieť“.

„Dvadsať percent z nich zaznamenalo halucinogénne účinky, ktoré opísali ako“ svetelnú škvrnu pred očami „. Celkom 45% dobrovoľníkov sa sťažovalo na závrat, nevoľnosť a príznaky priestorovej dezorientácia,“ oznámil holding.

Nové zariadenie bolo inštalované na fregatách Admirál Gorškov a Admirál Kasatonov, ktoré sú v súčasnej dobe testované vo výrobnom závode. Rovnakým zariadením budú vybavené aj ďalšie dve lode Projektu 22350, ktoré sa už vyrábajú v lodeniciach Severnaja Verf.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *