Slovensko

Ruské ministerstvo varovalo krajiny východnej Európy pred rozmiestnením amerických vojakov

Potrebujeme vašu pomoc. Píšeme správy, ktoré si médiá hlavného prúdu nikdy nedovolia a za ktoré sme často napádaní. Aby sme mohli v našej práci pokračovať a zlepšovať sa, potrebujeme vašu podporu. VEĽMI VÁM ĎAKUJEME. IBAN: SK2811000000008017035353

Moskva vyzýva svojich partnerov vo východnej Európe, aby zvážili riziká a popremýšľali o dôsledkoch rozmiestnenia rotácie amerických vojakov na svojom území. Uviedla to hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová.

„Momentálne ide o prítomnosť významných kontingentov USA a ich spojencov vo východnej Európe, to znamená tam, kde ich výskyt predtým nebol. To, že takáto prítomnosť je kazuisticky nazývaná akousi sústavnou rotáciou, nemení absolútne podstatu veci. Pokiaľ budú tieto kroky realizované, ohrozia sa ustanovenie ukotvené v zakladajúcom akte Rusko-NATO, najmä pokiaľ ide o nerozmiestňovanie významných vojenských síl v nových členských krajinách aliancie ‚, „uviedla vo štvrtok Zacharovová na briefingu.

Podľa nej to všetko svedčí o úmysle Spojených štátov a ich spojencov v NATO pokračovať v tom, že budú naďalej utvárať akékoľvek napätie v stykoch s Ruskom na úkor záujmov európskej bezpečnosti.

„Je zrejmé, že takéto provokatívne úmysly nezostanú bez riadnej reakcie Ruska. Túto skutočnosť by mala zohľadniť aj také hlavné mestá východoeurópskych štátov, ktorá vo dne v noci premýšľajú o tom, čo by ešte mohli vymyslieť smerom k rusofóbii a zavolajú amerických vojakov. Radíme im veľmi starostlivo zvážiť všetky riziká a vážne popremýšľať o dôsledkoch, „uviedla Zacharovová.

Stiahnutie amerických vojakov z Nemecka

Predtým americký minister obrany Mark Esper uviedol, že z Nemecka bude prevzatých spolu takmer 12-tisíc amerických vojakov. Niektoré vojská stiahnuté z Nemecka budú premiestnené do krajín NATO vrátane Talianska a Belgicka, väčšia časť (6,4 tisíc) sa vráti do Spojených štátov. Podľa denníka The Wall Street Journal (WSJ) americkí vojaci Nemecko opustia v septembri.

Súčasťou nariadenia má byť aj obmedzenie maximálneho počtu amerických vojakov, ktorí môžu byť naraz rozmiestnení v Nemecku. Podľa nových pravidiel trvalo alebo dočasne môže byť v krajine rozmiestnených maximálne 25-tisíc príslušníkov ozbrojených síl. Podľa súčasnej praxe sa jedná o 52-tisíc mužov a žien v uniforme.

Po oznámení o tom, že sa budú vojská sťahovať, ohlásili Spojené štáty ďalšie odoslanie 1000 vojakov do Poľska. Minister obrany USA Mark Esper, ktorý o tom informoval, uviedol, že sa v Poľsku už nachádza 4,5 tisíce amerických vojakov.

Úrady Poľska skôr navrhovali Washingtonu, aby na trvalú dobu premiestnil do zeme obrnenú divíziu. Varšava tiež uvádzala, že je pripravená sama financovať prítomnosť amerických vojakov na poľskom území. Podľa slov jeho poľského náprotivku Andrzeja Dudy by sťahované americké jednotky mali zostať v Európe s cieľom posilnenia bezpečnostnej architektúry regiónu.

Potrebujeme vašu podporu, aby sme mohli pokračovať!

Liberálna politika neustále útočí a snaží sa bojovať proti našim správam! Na sociálnych sieťach nám je obmedzovaní dosah našich článkov a totalitné praktiky nám znižujú príjmy z reklám. Je to účelové a vieme o tom. Pomôžte nám ľubovoľnou sumou udržať náš magazín, aby sme Vám mohli neustále prinášať správy, ktoré sa liberálnym médiám a politikom nepáčia. Ďakujeme Vám! Kliknite sem a môžete nám pomôcť v boji proti liberálnej politike!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *